אאא

איום הכרזת סכסוך עבודה הכללי במשק הוסר לפנות בוקר, בעקבות סיכום בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לשר האוצר משה כחלון על שינוי בתוכנית האוצר לגבי הביטוחים הסיעודיים.

בשעות הצהריים יציגו השניים את הפשרה אליה הגיעו שככל הנראה תכלול דחייה של יישום הרפורמה יחד עם סבסוד חלקי של המדינה של הפרמיה שישלמו המבוטחים שעברו לקופות החולים.

הרפורמה של הממונה על שוק ההון דורית סלינגר כללה את ביטול ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים בינואר 2016, בחברות הביטוח בהם מבוטחים מיליון איש - למעלה מ-200 אלף בני 60 ומעלה. המבוטחים יעברו להיות בפוליסה של קופת החולים שלהם שם יקבלו כיסוי נמוך עבור תשלום פרמיה גבוהה יותר.

שורש העימות סביב הסוגיה נעוץ בהחלטת אגף שוק ההון לבטל את הפוליסות הקבוצתיות בביטוחי סיעוד דרכם חסכו כמיליון עובדים ששילמו פרמיה של כמה עשרות שקלים בודדים לאורך השנים. הוראת הביטול מגיעה לאחר שבאגף שוק ההון הגיעו למסקנה שלחברות הביטוח אין יכולת לעמוד בהתחייבויות שלהן למבוטחים וזאת לאור התארכות תוחלת החיים, התייקרות הטיפול בחולה הסיעודי והפרמיה הנמוכה שהמבוטחים משלמים.

הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, הציעה רפורמה בה המבוטחים המבוגרים יעברו להיות מכוסים בביטוח שנמצא בבעלות קופת החולים, אך בפרמיה גבוהה יותר ובכיסוי נמוך יותר. בהסתדרות גם זעמו על הכוונה לקצץ 20% מהפנסיה של היוצאים לגמלאות.

אתמול אמר ניסנקורן בדיון בוועדת הרווחה של הכנסת אמר כי "הפתרון של האוצר הוא פתרון מחורבן. יש פה אקט ממשלתי שאומרים למאות אלפי מבוטחים מינואר 2016 אתם לא מכוסים, מתוכם מעל 200 אלף בני 60 ומעלה".