אאא

בית המשפט המחוזי בחיפה אישר היום (א') הסדר פשרה ולפיו המדינה תפצה ב-54 מיליון שקל בתי עסק שנפגעו במהלך אסון הכרמל. השופט רון סוקול נתן להסדר הפשרה תוקף של פסק דין.

בדצמבר 2010 התחוללה בכרמל שריפה שבה 44 בני אדם קיפחו את חייהם. בעקבות האסון, מנהלים בשנים האחרונות כמה בתי עסק וחברות ביטוח תביעות לפיצוי מהמדינה ומהרשויות עבור הנזקים שגרמה השריפה בכרמל.

בפני השופט סוקול התבררו שמונה תביעות שהדיון בהן אוחד והן עוסקות בפיצויים על נזקי רכוש שגרמה השריפה. רשימת הנתבעים כללה את רשויות המדינה, משרדי ממשלה, מועצות מקומיות, חברות ביטוח וצדדים שלישיים.

במהלך הדיונים בתיק אישר השופט סוקול בצעד נדיר לקבל את המלצות דו"ח המבקר שקדם לאסון כדי לאפשר לתביעה להוכיח שהמדינה ורשויותיה התרשלו – מה שהוביל בסופו של דבר למחדלי השריפה. האישור הוא נדיר משום שלפי חוק מבקר המדינה, דו"חות המבקר אינם קבילים כראיה בבית המשפט. במהלך המשפט השופט סוקול אף סייר במוקדי האסון ביחד עם נציגי התביעה והמדינה כדי להתרשם מהנזקים שנגרמו.

בחודשים האחרונים התנהלו בין הצדדים הליכי גישור ובסופם הגישו הצדדים הסדר פשרה לבית המשפט. לפי הסדר זה, המדינה והרשויות השונות, יפצו את בעלי העסקים ב-54 מיליון שקלם. בכך, כך לפי ההסכם, יבואו אל סופן טענות התובעים. לפי ההסדר, מדינת ישראל תשלם סכום של 26 מיליון שקל, חברת הביטוח הראל כמבטחת של רשות הטבע והגנים, קק"ל ואיגוד ערים לכבאות חדרה תשלם כ-17 מיליון שקל והיתר ישולמו על ידי חברות ביטוח נוספות בשם הרשויות.

עו"ד דוד מנע ועו"ד חיה מנע ייצגו בתביעה זו את בעלי העסקים בדליית אל כרמל ועוספייא. לאחר שהשופט סוקול אישר את הסדר הפשרה, אמר מנע כי מדובר בשריפה שאפשר היה למנוע אותה בתחילתה וכי "מחדלים שונים של גורמים שונים הצטברו יחד, גרמו להתפשטותה ולנזקים רבים לבתים, לחי ולצומח". לדבריו, הסדר הפשרה הינו "רצון טוב של כל הגורמים הנתבעים אשר הגיעו להסדר לפיצוי כל הנפגעים".