אאא

העיר ציריך בשוויץ הודיעה כי לא תוכל להשתמש ב-62 הביתנים שרכשה באיקאה על מנת שישמשו כבתי מחסה לפליטים, זאת לאחר שהתברר כי אינם עומדים בתקנות הבטיחות באש.

לנוכח המספר ההולך וגדל של פליטים המגיעים לשוויץ, חשף השבוע יו"ר מועצת העיר רפאל גולטה מסדרון ארוך מלא בבתי מחסה של איקאה, שמוכנים להרכבה. העיר רכשה את הבתים מתוך מטרה לשכן בהם 250 פליטים כבר בתחילת ינואר, אולם שעות ספורות מרגע החשיפה נאלצה העיר להודיע כי הם אינם עומדים בתקנות הבטיחות באש הנהוגות בשוויץ. לפי ההצהרה שפרסמה העיר, מבחני הבדיקה מצאו כי הביתנים "נדלקים בקלות".

הביתנים שפותחו כתוצאה משיתוף פעולה בין ענקית הריהוט השבדית וסוכנות הפליטים של האו"ם (UNHCR), כבר נמצאים בשימוש באלפי מחנות פליטים במדינות כמו יוון שמתמודדות עם זרם גדול של פליטים מהמזרח התיכון.

גולטה אמר כי הם הסתמכו על תוצאות בדיקות הבטיחות השבדיות. דוברת סוכנות הפליטים אניה קלוג אמרה בתגובה לסוכנות החדשות השוויצרית ATS כי הארגון ישווה בין תקנות הבטיחות השבדיות והשוויצריות. "אם נגלה בעיות, נפעל למציאת פתרון", אמרה והוסיפה כי בכל מקרה מדובר ב"דיור חירום ובפתרון זמני, שלהערכתנו עדיף מאוהלים".

בעקבות ההחלטה של ציריך, גם הקנטון ארגאו בצפון שוויץ, שהתכוון לאכלס 300 מחפשי מקלט בביתנים של איקאה, הודיע כי יחפש אלטרנטיבות. שוויץ צפויה להכניס לשטחה 39 אלף מבקשי מקלט השנה, לעומת 23,800 פליטים שנכנסו אליה ב-2014.