אאא

גדולי ישראל מכל החוגים והעדות, גם כשהיו שרויים לצד בני קהילותיהם בגולה היו תמיד כוספים ומייחלים ונושאים עיניהם לעלות לארץ ישראל, ארץ הקודש. חלקם נשארו בלית ברירה בגולה הדוויה וחלקם זכו לעלות לארץ.

האדמו"ר רבי מרדכי שלום פרידמן, הרבי הרביעי לשושלת סאדיגורה (שמקורה בחצר רוז'ין) זכה לעלות בשנת תרצ"ט לכונן את אדמת הקודש. ארכיון המדינה חשף לפני תקופה סרטון מרגש ומיוחד בו נראים האדמו"ר רבי מרדכי שלום יוסף פרידמן מסדיגורה זצ"ל בעל הכנסת מרדכי לצד רעייתו הרבנית מגיעים לחופי הארץ באונייה בחודש אדר תרצ"ט.

הרבי הוא האדמו"ר השלישי לסדיגורה. הרבנית מירל היתה אף היא בעלת ייחוס משלה והינה בתו של דודו זקנו רבי ישראל שלום יוסף ממזיבוז'. הרבי התארס בגיל 12 ונישא לה בשנת תרע"ג בגיל 16, בשנת האבל לאביו. בחתונתו השתתפו זקני אדמו"רי חסידות רוז'ין, בראשות דודו זקנו רבי יצחק פרידמן מבויאן.

בפרוץ מלחמת העולם הראשונה נמלט לווינה יחד עם שאר אדמו"רי בית רוז'ין. לאחר המלחמה היה פעיל באגודת ישראל, ובכנסייה הגדולה הראשונה, בהיותו בן 26 בלבד, מונה לחבר ב"ועד הפועל העולמי" של אגודת ישראל ולנשיא קרן התורה. לאחר המלחמה, נהג לערוך מסעות ברחבי גליציה, בוקובינה ופולין לבקר את חסידיו, ובפרט במרכז גליציה בה התרכזו חסידי סדיגורה ואף הקים ישיבות ומרכזי תורה. בכנסייה הגדולה השנייה בשנת תרפ"ט, מונה לחבר מועצת גדולי התורה. ביתו בווינה היה אחד ממרכזי אגודת ישראל, והוא היה ממנהיגי התנועה וחברי תנועות צא"י ופא"י עמדו עמו בקשר שוטף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשנת תרפ"ה החל רבי מרדכי שלום יוסף מסדיגורה לשלוח חסידים לארץ ישראל על מנת שיפתחו את היישוב והתעסוקה. בשנת תרצ"ג הוא ביקר בארץ וערך סיור במושבות ובקיבוצים. בחזרתו לגליציה, שלח קבוצת חסידים מטורקה לארץ ישראל, והם התיישבו בנתניה בה פתחו בית חסידים. חסידו אליעזר אלטמן פתח ברחוב רבי עקיבא בבני ברק בית כנסת שהיה מהראשונים בעיר. הוא שלח את חסידיו ל"הכשרות" של אגודת ישראל בצ'רנוביץ' ועוד, ונהג לבקרם ולראות את מצב הכשרתם. קבוצה מחסידיו נשלחה על ידו למחנה ישראל.

בשנת תרצ"ד עבר לפשמישל והקים בה את חצרו. בכנסייה הגדולה השלישית בשנת תרצ"ז היה מראשי המצדדים בתמיכת אגודת ישראל במדינת היהודים.

כאמור באדר תרצ"ט (1939) עלה לביקור בארץ ישראל, ובעצת דודו רבי ישראל מהוסיאטין, השתקע בה והתיישב בתל אביב. הוא הספיק לחלץ את משפחתו מהתופת הנאצית והעלם ארצה. הרבי פתח בית כנסת ברחוב בצלאל יפה והשתקע בישראל.