אאא

השביתה הגדולה במגזר הציבורי שתוכננה להיום בוטלה הלילה ברגע האחרון לאחר ששר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הגיעו להסכמה על תוספות השכר שישולמו לעובדי המגזר הציבורי.

450 אלף עובדים במגזר הציבורי יקבלו תוספת שכר של 7.5% עבור השנים 2013-2017 - כאשר חצי מהתוספת תחולק באופן דיפרנציאלי בהתאם לרמת השכר של העובדים וחצי מן התוספת תהיה קבועה לכל רמות השכר. באופן הזה בעלי השכר הנמוך יקבלו תוספת שכר הגבוהה מ-7.5%.

בנוסף יינתן מענק חד-פעמי של 2,000 שקל לכל עובד, שישולם בשתי פעימות - 1,000 ש"ח בינואר 2016 ועוד 1,000 ש"ח בינואר 2017.

הסכם השכר שהושג הלילה הוא גם הסכם תוספת השכר הראשון בו גם עובדי הקבלן במגזר הציבורי יקבלו תוספת שכר. שכרם של עשרות אלפי עובדי ניקיון ושמירה יוצמד לזה של העובדים מן המניין.

הסכמות נוספות שהושגו הלילה במסגרת הסכם השכר החדש:

סוכם על הנהגת מכרז בין-משרדי לגיוס כוח אדם במקום המכרז הפנימי. סיכום זה יתרום לצמצום תקופת גיוס עובד וצמצום הביורוקרטיה במטרה לשפר את התנהלות המגזר הציבורי.

הורים אשר עובדים במגזר הציבורי יקבלו יום חופש נוסף באוגוסט, שניתן יהיה לנצלו גם לקיצור ימי עבודה בחודש זה.

עוד סוכם על פתרון סוגיית ההעסקה בחוזים האישיים בשלטון המקומי וקביעת מכסה של 5% מהעובדים שיועסקו בחוזים אישיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שני הצדדים, גם כחלון וגם ניסנקורן, יכולים בסופו של דבר לחזור הביתה מרוצים, למרות שלא קיבלו חלק גדול מדרישותיהם. כחלון הצליח להביא את ההסתדרות להסכמה על כך שבפעם הראשונה נקבע מראש שתוספת השכר לא תחולק רק באופן שווה באחוזים בין כל העובדים, באופן שמגדיל את הפערים בין העובדים בדרגות השכר הנמוכות לדרגות השכר הגבוהות. ניסנקורן מצידו הצליח להביא תוספת שכר מאוד גדולה, דומה לזו שהצליח להביא קודמו, עופר עיני – 1.5% לשנה במקרה של ניסנקורן, לעומת 1.8% שהשיג עיני בהסכם השכר הקודם.

בית הדין הארצי לעבודה שהתכנס הלילה לדון בבקשת ארגוני המעסיקים לאסור על קיום השביתה, קיבל דיווח על ההסכם שהושג עם ההסתדרות, והתפזר ללא צורך לקבל החלטה. בית הדין הורה לאוצר ולהסתדרות לדווח לו בתוך 10 ימים על ההתפתחויות במשא ומתן ביניהם.

שר האוצר, משה כחלון מסר בתום המשא ומתן כי "ההסכם הזה משנה את כללי המשחק ואומר באופן ברור – מה שהיה הוא לא מה שיהיה. העובדים מקבלי השכר הגבוה הראו סולידריות חברתית ואמרו באופן מפורש שהם מוכנים לוותר עבור מקבלי השכר הנמוך. ההסכם הזה הוא לא פחות מהיסטורי. לאחר שנים של הסכמים שהרחיבו את הפערים בין מקבלי השכר הגבוה למקבלי השכר הנמוך במגזר הציבורי, אנחנו מביאים היום בשורה של ממש".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר: "עשינו היום יחד היסטוריה בעלת משמעותית חברתית חסרת תקדים. הוכחנו שבהידברות אמיתית ניתן לבצע מהלכים שטרם נראו כאן בהיקפם ומשמעותם. הסכם השכר החדש במגזר הציבורי מחולל מפנה. לראשונה הפכו הסכמי השכר לכלי אפקטיבי לצמצום פערים לבעלי שכר נמוך במגזר הציבורי. זו דרמה גדולה - אנו משנים מוסכמות יסוד".