אאא

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון), את "חוק השקיפות" הידוע בכינויו "חוק העמותות", ונועד למעשה לפגוע בפעילות של עמותות השמאל המתוקצבות על ידי מדינות זרות. 

על פי הצעת החוק, עמותה שיותר מחצי מתקציבה מגיע ממדינה זרה, תחוייב לציין זאת בפרסומים ובדו"חות, וכן לציין זאת בכל פניה לנבחר או עובד ציבור, וכן בדיונים בעל אופי ציבורי. עמותה שתפר את הכללים תיקנס ב-29,200. 

בנוסף, על נציגי העמותה יחולו כללים הדומים לכללים החלים על לוביסטים, והם יחוייבו לשאת תג ובו שם העמותה. 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה, כי החוק "יסייע בהגנה על חיילי צה"ל ועל כל מי שהדמוקרטיה היא נשמת אפו". שקד התייחסה לביקורת של האיחוד האירופאי ואמרה: "שגריר האיחוד האירופי התבטא היום נגד החוק ואמר שהוא מהווה פגיעה בדמוקרטיה. אני רוצה להרגיע את השגריר ולהבטיח לו שהצעת החוק אינה פוגעת כלל בחופש הביטוי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אני דווקא סבורה שהתערבותן של מדינות זרות במשטרה ובמדיניות של מדינה אחרת הן הסכנות האמיתיות לדמוקרטיה. לא ייתכן שהאיחוד האירופי תורם לעמותות הפועלות בשמה של מדינת ישראל כשלמעשה הן משמשות כלי בידיהן של מדינות זרות ליישום המדיניות שלהן".

באופוזיציה תקפו את החוק החדש. יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג אמר:  "זהו יום שחור לחירויות הפרט, ההתאגדות והמחשבה בישראל. החלטת הממשלה על אישור "חוק העמותות" המעוות היא "כדור בין העיניים" למעמדה של ישראל בעולם. אויבנו מוסרים תודה גדולה לממשלת ישראל ששמה אותנו בשורה אחת עם החשוכות שבמדינות העולם"

מוקדם יותר  ביקרו באיחוד האירופאי את החוק ואמרו: "ישראל צריכה להיות מאוד זהירה מריסון החברה הדמוקרטית המשגשגת שלה בחוגים שמזכירים משטרים רודניים, ישראל צריכה להיות גאה בדמוקרטיה שלה ועליה לשמור עליה מכל משמר".