אאא

מעל מיליארד שקל ביקש משרד האוצר הבוקר להעביר מסעיפים שונים בוועדת הכספים, אבל אף חבר כנסת מהקואליציה לא התייצב לדיון. למרות זאת, קיים יו"ר הוועדה משה גפני כשלצדו ח"כ סתיו שפיר וח"כ מיקי לוי, דיון בשלל ההעברות.

אחת הבקשות היא העברתם של 70 מיליון שקל למועצות אזוריות והתנחלויות קטנות ביהודה ושומרון. יו"ר הוועדה גפני מחה שההגדרה היא רק להתנחלויות שבהן גרים פחות מ-3,500 תושבים או למועצות אזוריות "זה בגלל שביהודה ושומרון ישנן שתי ערים חרדיות אז דאגו שהן לא יכללו בקריטריונים" כעס. הסכום מבוקש בעקבות החלטת ממשלה מישיבתה האחרונה ולפיה יועבר הכסף בחלקו עבור מענקים ביטחוניים וחלקו עבור "עידוד התיישבות צעירה", כפי שזה ניתן גם למועצות אזוריות בגולן, במעלה אפרים ובבקעת הירדן.

עוד מבוקש לאשר העברתם של 2 מיליון שקל לישוב היהודי בחברון, וכן העברה של 5.5 מיליון שקל לתקצוב תחנות הזנקה של עזרה ראשונה ביהודה ושומרון. מרבית התקציב עבור סעיפים אלה יעבור מתקציב המשרד לביטחון פנים.

עוד על השולחן גם אישור של כחצי מילארד שקלים עבור נושאים שונים בתחום הבריאות, מענקי איזון לרשויות המקומיות ועוד נושאים רבים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ואולם כאמור, בשלב בירור השאלות והדיון שבו האוצר עונה לחקירות חברי הכנסת, נכחו רק שני חברי כנסת מהאופוזיציה. "חבל מאוד שחברי הקואליציה לא חושבים שיש חשיבות לדיון ובאים רק להצבעות", אמרה שפיר.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הגיב על אי הגעתם של חברי הכנסת מהקואליציה לדיון ואמר "לחוצפה ולעזות המצח של שר האוצר כחלון וחברי הקואליציה הרעועה הזו, אין גבול. חברי הקואליציה שאינם מעורים כלל בסכומי הכסף העצומים שהועברו ממקום למקום ומצביעים בדרך כלל בעיוורון אוטומטי, התעלו על עצמם הבוקר ולא טרחו להופיע כלל לדיון ולהצבעות בוועדת הכספים. בצר להם, הטילו את האחריות על הברדק שנוצר על חברי האופוזיציה. אז כדאי שיובהר: אנחנו לא נהיה חותמת הגומי להעברות תקציביות של מעל 2 מיליארד שקלים ללא יכולת אמיתית לפקח על הכסף, על מקורותיו ועל ייעודיו כפי שהם מוצגים בוועדה. שר האוצר מוזמן להביא את השינויים העצומים הללו בפני מליאת הכנסת לדיון שקוף ורציני בעניין.

בשל העובדה שלגפני אין רוב היום בוועדה, יתקיימו ההצבעות מחר - שכן מחר זהו המועד האחרון לאישור העברות תקציב מסעיף לסעיף בטרם תסתיים השנה.