אאא

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק 'הרבנות הראשית לישראל' של יו"ר 'ישראל בתינו' אביגדור ליברמן שבקש לאפשר לרבני עיר לגייר, זאת לאחר דיון סוער במליאה, שהתפתח לעימות חריף בין ליברמן לח"כ משה גפני.

בהצעת החוק הוצע ל"עגן בחקיקה ראשית את סמכותם של בתי דין מיוחדים, שהוקמו מכוח החלטות ממשלה. מוצע, לקבוע את הרכב בתי הדין, שכשירים לכהן בו רב עיר או רב מועצה מקומית או מי שכיהן כרב עיר או כרב מעוצה מקומית, וכן לקבוע את סמכותם בענייני גיור ורישום נישואין. בנוסף מוצע לקבוע מנגנון פיקוח על חברי בית הדין, וכן את אופן ביטול החלטותיו בענייני גיור ואת דרך הערעור על החלטת הביטול".

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "הרבנות הראשית לישראל עוסקת מאז ומתמיד בענייני גיור, אם באמצעות בתי הדין המיוחדים לגיור ואם באמצעות בתי הדין הרבניים הרגילים. מטרתה של הצעת חוק זו, היא לעגן בחקיקה ראשית את סמכותם של הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים לענייני הגיור. בדרך זו, הפרקטיקה הנהוגה, זה שנות דור ודור, לעניין גיורים בבתי הדין המיוחדים והרגילים, ומעוגנת בסטאטוס קוו בענייני דת ומדינה, תהיה מפורשת בחוק.

"כן מסדירה הצעת חוק זו, את סוגיית הגיור על ידי בתי דין מיוחדים המוקמים ע"י רבני עיר. כשירותם של רבני עיר ומועצות מקומיות לכהן כחברי בית דין מיוחד לגיור, תוסדר במסגרת הכללים שייקבעו על ממועצת הרבנות הראשית".

ח"כ ליברמן אמר במליאה כי "אני רוצה להתחיל דווקא מההיבט ההלכתי לגבי סמכות הגיור במדינת ישראל. ואני מדגיש: הצעת החוק שלנו היא הצעת חוק שלא נוגדת הלכה. בהחלט, כישראל ביתנו, אנחנו בעד מדינה יהודית. אני אומר: אנחנו כישראל ביתנו נגד מדינה חרדית. ואני חושב שההפרדה הזאת היא חשובה מאוד.

"הרי מה שקרה במדינת ישראל, דווקא מוסד ממלכתי הנקרא הרבנות הראשית, מי שהשתלט עליו זה גורמים שלא מכירים בסמכותו ההלכתית. הרי כשאנחנו מדברים על העדה החרדית הם לא מכירים לא בכשרות של הרבנות הראשית, הם לא מכירים בסמכות של הרבנות הראשית, יש להם רשימות יוחסין משלהם, יש להם אזורי מגורים משלהם, יש להם מערכת חינוך משלהם – והם מכתיבים לכל שאר מדינת ישראל איך אנחנו נחיה".

משה גפני: "איפה יאיר לפיד? איפה יאיר לפיד?".

אביגדור ליברמן: "איך אנחנו נחיה".

משה גפני: "איפה יאיר לפיד?".

אביגדור ליברמן: "ואמרתי..."

משה גפני: "אה, הנה. אפילו יאיר לפיד לא דיבר כמוך. בושה".

אביגדור ליברמן: "מה שאני יכול להגיד".

משה גפני: "בושה. אתה בושה למדינת ישראל".

אביגדור ליברמן: "מה שטוב אצל הרב גפני, שהוא...".

משה גפני: "בושה. אתה בושה".

אביגדור ליברמן: "הרב גפני, אני שמח שאתה מרוויח על חשבוני כמה נקודות. אני יכול להגיד לך רק...".

משה גפני: "אתה יודע כמה החרדים כיבדו אותך".

אביגדור ליברמן: "אני מבקש שהזמן הזה – תקזזו לי".

משה גפני: "בושה".

אביגדור ליברמן: "שבטוח שאם רות המואביה הייתה צריכה לעבור גיור אצל הרב גפני - - 

משה גפני: "בושה".

היו"ר טלי פלוסקוב: "חבר הכנסת גפני".

אביגדור ליברמן: "היא בחיים לא הייתה עוברת".

היו"ר טלי פלוסקוב: "חבר הכנסת גפני, נא...".

משה גפני: "אתה יודע כמה החרדים כיבדו אותך".

אביגדור ליברמן: "הוא בטח היה אומר לה...".

היו"ר טלי פלוסקוב: "חבר הכנסת גפני, נא להירגע, בבקשה".

משה גפני: "בושה".

יואל חסון: "די, מה זה?".

אביגדור ליברמן: "לכל ליצן מותר לעשות פה הצגה". 

אביגדור ליברמן: "תני לליצן לעשות פה הצגה, שיקבל כמה כותרות שמה..."

משה גפני: "אני צריך את הכותרות? אתה צריך את הכותרות". 

אביגדור ליברמן: "תקשיב..."-

משה גפני: "אתה חושב שתתמודד עם זה בבחירות?".

אביגדור ליברמן: "אני בעד לתת לכל ליצן פה במה, זה מאוד מתאים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

משה גפני: "הנה, הליצן על הדוכן".

אביגדור ליברמן: "אני אומר: אם הרב גפני היה צריך להעביר את רות המואביה גיור, בטוח הוא היה אומר לה: לכי, חפשי את החברים שלך אי שם בהרי מואב או בסיביר. אחת, שתיים, שלוש, כוכבית גיור, זהו, לכי מכאן.

"אז אני אומר, גם בהחלט על המסורת היהודית – הרי מה קרה אחרי גלות בבל? באו לפה ערב רב. אבל אז היו מנהיגים, לא היה הרב גפני, היו עזרא ונחמיה, עשו גיור המוני. לא קרה שום דבר, הרי אין דבר יותר פשוט ממנו".

השר לשירותי דת דוד אזולאי השיב ואמר כי "לפי הצעת החוק, כל אדם יוכל לבחור על פי ראות עינו את ההרכב שיגייר אותו ותילקח הסמכות מהרבנים שהם בעלי הניסיון והידע ותועבר בין רבנים שאין להם את ההכשרה ההלכתית המתאימה לגייר.

"יש לי הערכה רבה לרבני ערים אבל הם לא נבחנים ולא מוסמכים לגייר. הניסיון הראה שכשהם נדרשו לטפל בנושא הגיור הם לא תמיד ידעו לעשות את מלאכתם. ממשלות ישראל לדורותיהם עשו יד אחת כדי לשמר את מערכת הגיור".

24 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק ו-41 התנגדו ובכך היא נדחתה.