אאא

12 רשויות מתוך 257 רשויות קיבלו אישור ב-2015 לייקר את הארנונה שלהן. כך נודע ל"כלכליסט".

על פי נתוני משרד הפנים בית שמש, ביתר עלית, בני ברק, בנימינה-גבעת עדה, לקיה, מגדל העמק, מזכרת בתיה, מיתר, מצפה רמון, נתיבות, שדרות ובוסתאן אל מארג', ייקרו את הארנונה בעירם למגורים. בסך הכל 48 רשויות ביקשו להעלאות את הארנונה למגורים, אך כאמור רק 12 קיבלו אישור לכך.

האישור ניתן על ידי שר הפנים היוצא סילבן שלום ושר האוצר משה כחלון. הנימוקים לאישור העלאת הארנונה היא תוכנית הבראה או התייעלות של הרשות.

העלאה זו מצטרפת להעלאה האוטומטית של 1.27% שניתנה לכל הרשויות, מלבד בודדות שוויתרו עליה באישור שר הפנים, שמחושבת על בסיס התייקרות מדד המחירים ומדד השכר במגזר הציבורי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מלבד זאת ל-29 רשויות אושרו העלאות ארנונה לעסקים שונים, הן מסיבות של תוכנית הבראה או התייעלות והן בעקבות קיצוצים במענקי האיזון שהגיעו בגלל שהתעריף הקיים של אותם עסקים היה נמוך בהשוואה לרשויות דומות. 98 רשויות ביקשו אישור להעלאת ארנונה לא למגורים וכאמור רק 29 קיבלו אישור לכך.

אפשר גם אחרת

עוד עולה מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" כי 23 רשויות ביקשו הפחתת ארנונה למגורים, אך מתוכם אישרו השרים ל-10 רשויות - נתניה, הוד השרון, מגדל גבעתיים, אבו-גוש, לב-השרון, רמת גן, מעלות תרשיחא וחריד. הנימוקים לכך לא פורטו, אך ככלל רשויות שהפחתת הארנונה תפגע ביציבות הכלכלית שלהן לא זוכות לאישור כזה.

עוד עולה כי 61 רשויות ביקשו הפחתת ארנונה לא למגורים, מתוכם אישרו השרים ל-24 רשויות.