אאא

לא מודיעין לדתיים על הסכנה: "יש סכנה סביבתית ומוחשית רצינית ביותר העומדת להתרחש בעיר מודיעין, וביישובים הדתיים הסמוכים, קריית-ספר, שעלבים, מבוא חורון ונוף איילון", מתריע סגן ראש עיריית מודיעין אלכס ויינרב המגלה כי בעוד חודש ימים בדיוק, משתנים נתיבי הטיסה בכניסה וביציאה מעל שמי מדינת ישראל ומאותו רגע שייכנסו ההוראות החדשות לתוקפן, ישתנו גם חיי התושבים בשכונות הדתיות של מודיעין ובכל היישובים שהזכרנו, שלפתע לא רק שייהפכו לשכונות שהרעש מעל לראשיהם בלתי נסבל, אלא שהסכנה שמטוס ייפגע ממעוף ציפורים, חלילה וחס, הולך להיות משהו ממשי ויומיומי.

יקי בז'ה ממודיעין אסף את חבריו ואלו הקימו מטה למאבק בשינויים האוויריים הצפויים מעל מודיעין והיישובים הדתיים. סגן ראש-העיר אלכס ויינרב חבר אליהם, והשנים מגלים שהפעלת נחיתות המטוסים מעל שמי היישובים תביא לעליית 190 מטוסים מעל לראשי התושבים ממש בכל שבוע.

150 טיסות בימי חול ו-40 טיסות בשישי-שבת בין השעות 1 בצהריים ל-6 בערב. המשמעות: מטוס חולף בגובה נמוך של כמה מאות מטרים בודדים, בשמי העיר והיישובים הדתיים כל 10 דקות ביום חול, וכל 15 דקות בשישי-שבת.

בעקבות השינויים שנקבעו במרחב האווירי של ישראל, יטוסו המטוסים בדרכם לנחיתה בישראל במסלול מספר 30 בנתב"ג בגובה של כ-900 מטר מעל שעלבים, נוף איילון, בית חורון וחלק מאזור היישובים בקריית ספר והסביבה.

המטוסים יעשו פרסה ויטוסו מעל שכונת השבטים (בוכמן) ומעל הקניון שבמרכז מודיעין. הם יעשו זאת שם בגובה של כ-700 מטר, ואז ימשיכו ויגיעו בגובה של כ-600 מטר מעל שכונת הנחלים (ספדיה) הפרחים (מירומי), ושכונת הכרמים (ציפור). ובהתחשב בכך שמודיעין נמצאת כ-290 מטר מעל פני הים, אזי המטוסים הולכים לעבור מעל בתי תושבי מודיעין והיישובים הדתיים הצמודים אליה, לעיתים רק בכ-300-400 מטר מעל גגות הבתים.

אפשר רק לתאר מה יהיו ההשלכות של הטיסות בגובה נמוך מעל בתי התושבים על האוכלוסייה במקומות האלו כשכל 10 דקות יחלוף מטוס ענקי מעל סקול מחריש אוזניים. יהיו מטרדי רעש ופגיעה משמעותית באיכות החיים בעיר. זיהום האוויר והזיהום הסביבתי יהיו חמורים ולכלל התושבים במקומות האלו ייגרם סיכון בטיחותי של ממש לתושבי העיר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סגן ראש עיריית מודיעין מגלה כי פנה לאגף רעש במשרד להגנת הסביבה אשר שלחו לו מכתב החושף את רמת החשיפה לרעש שהולך להיגרם לתושבים. בהנחה שהנתיב יהיה בשימוש של לא יותר מארבע שעות ביממה ורק בשעות היום, הסיקו שהפעלת הנתיב בזמן מעבר מטוסים מסוג 747-200 של בואינג, מפלס הרעש המרבי יגיע לרמה של - 76.6 דציבל שזה הרבה מעל המותר.

בנוסף, לאחר מחקר מעמיק בנושא, גילה סגן ראש עירית מודיעין שמסלול הציפורים בחודשי הסתיו והחורף עובר בדיוק באותו מסלול של המטוסים.

במבדקים שנעשו בשטח, מספר סגן ראש העירייה, נוכחתי לראות שלפתע אלפי ציפורים אשר נחו או טסו מעל גבעת התיתורה מתעופפות להן לכיוון המטוסים. נחרדתי מהקרבה של הציפורים למטוס שמוערך בכ-400 מטר מהן. הסכנה שהציפורים יכנסו חס וחלילה למנועי המטוסים, ונהיה עדים לתאונות מטוסים רבות בתוך אזור המאוכלס במודיעין רבתי, מדיר שינה מעיני. הציפורים הם "מכה" למטוסים, ולראייה, הוא מזכיר, שהפסיקו את הטמנת האשפה בחירייה הסמוך למסלולי נחיתת המטוסים בשל הציפורים הנחים בהמוניהם בהר הזבל.

מומחה ציפורים מאחת האוניברסיטאות המפעילה תחנות צפרים באזור מודיעין קריית ספר, סיפר השבוע כי המטוסים יבואו במסלול שהוא אכן מסלול הציפורים ואכן יש סכנה שציפורים יכנסו למנועי המטוסים.