אאא

רמות זיהום האוויר בלונדון חורגות מהמותר על פי חוקי האיחוד האירופי - כך עולה מנתונים שאסף המכון לניטור איכות האוויר של לונדון. על פי בדיקת שערך המכון, בשבועות האחרונים נמצא כי 19 פעמים הריכוז בעיר של חנקן דו חמצני (גז רעיל הנפלט מרכבי דיזל וגורם למחלות לב וריאה) עלה על המגבלה שהציב האיחוד האירופי של 200 מיקרו-גרם למטר מעוקב לשעה. זאת בהשוואה ל-18 חריגות לשנה המותרות מצד האיחוד.

חוסר יכולתה של הממשלה "להתמודד עם רמות זיהום האוויר הגורם לאלפי מקרי מוות מוקדם בלונדון בכל שנה הוא שערורייתי", אמר אלאן אנדרוס, עורך דין מטעם ClientEarth – עמותה לשמירה על איכות הסביבה שתבעה את ממשלת בריטניה על ההפרות.

החריגה ברמות זיהום האוויר בלונדון, שבוע בלבד מתחילת 2016, מגיעה זמן קצר לאחר שממשלת אנגליה פרסמה תוכנית לשיפור איכות האוויר בבריטניה.המדידות נערכו בהיי סטריט ובאוקספורד סטריט - שם נמצאו 1,000 (!) חריגות מרמת זיהום האוויר המותרת בשנה שעברה. אקטיביסטים הפועלים בתחום איכות הסביבה בבריטניה הביעו פליאה נוכח החריגה שנרשמה מרמת הזיהום המותרת על ידי האיחוד האירופה ונרשמה "כה מוקדם בתחילת השנה".

"במרכז לונדון ככלל יש בעיה חמורה של חנקן דו-חמצני. רמות חריגות בשלב כל כך מוקדם של השנה רק ממחישות עד כמה חמורה הבעיה", אמר ל"גרדיאן" אנדרו גריב, אנליסט בתחום איכות הסביבה בקינגס קולג'. בס דאנס, חבר פרלמנט ממפלגת הלייבור, אמר שהממשלה צריכה "לפעול או לשתוק". לדבריו, "מידי שנה הורג זיהום האוויר אלפי תושבים בלונדון, אולם הממשלה לא מראה שום כוונה לעשות משהו בנדון".