מינוי אריה דרעי לשר הפנים
 
אאא

זה סופי: מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) את מינויו של יו"ר ש"ס השר אריה דרעי לשר הפנים החדש של מדינת ישראל במקמו של סילבן שלום שפרש מהמשרד לפני כחודש.

בכך, סוגר דרעי מעגל אישי, כאשר אחרי 22 שנה מאז נאלץ לעזוב את המשרד, הוא חוזר אליו במקביל לתפקידו כשר הפריפריה, הנגב והגליל.

בסיום דיון ארוך במליאת הכנסת כשחברי כנסת מהאופוזיציה תוקפים את ההחלטה של דרעי לחזור למשרד הפנים, אישרה הכנסת את מינויו של דרעי ברוב של 54 בעד המינוי מול 43 מתנגדים. חברי הכנסת הערבים הודיעו ברגע האחרון כי לא יתנגדו למינויו של דרעי למרות היותם חברי אופוזיציה.

שר הפנים דרעי אמר לאחר ההצבעה: "מודה לכל אלה שהצביעו ותמכו במינוי שלי. וגם לאלה שלא הצביעו עבורו. אהיה שר הפנים של כולם".

דרעי ונתניהו בישיבת הממשלה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דרעי ונתניהו בישיבת הממשלה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
הגדלה

ח"כ יאיר לפיד אמר בנאום שנשא קודם ההצבעה: "לא על אריה דרעי אני רוצה לדבר פה, לא מדובר בנושא אישי, הייתי נושא את אותו נאום אם המינוי היה עכשיו של אולמרט, או של הירשזון או של קצב – גם עליהם הייתי אומר שהם לא יכולים לחזור לתפקידם אם הורשעו בעבירה שיש עמה קלון".

"אומרים פה אנשי הבית הזה שאין בעיה כי עובדה שזה חוקי. יכול להיות שזה חוקי, אבל הסיבה היחידה שזה חוקי היא שהמחוקק  לא העלה פשוט בדעתו שיכול להיות מצב כמו זה שאנחנו נמצאים בו עכשיו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"רק בשביל שיהיה לכם מושג, אדם שהורשע בעבירה ששי עמה קלון במדינה הזו פסול מלהיות סוכן מכס, מהנדס ברשות מקומית, מנהל בית ספר, שופט, קאדי, דיין, כבאי. כבאי הוא לא יכול להיות, דירקטור בחברה ממשלתית, מנהל מעבדה רפואית, חבר במועצת צער בעלי חיים, חבר מועצת הספריות הציבוריות, כל זה הם פסולים מלהיות, שר אין בעיה. כל סיעות הבית מסתתרות פה מאחורי הנושא המשפטי, הכול משפטי? הכול בית המשפט? אין ערכים? אין טוהר ציבורי? אין ניקיון ציבורי?".

"אז אם היום תעבור החקיקה הזאת, ואכן ימונה השר לדרעי לשר הפנים לפחות שכנסת ישראל תתכנס ותעביר את חוק הקלון כדי שזה לא יקרה בפעם הבאה כי זה לוקח את אמון הציבור בבית הזה ובממשלתו ומוריד אותם ביגון שאול".

ח"כ ישראל אייכלר הגיב ללפיד ואמר כי "הדבר המוסרי ביותר שאפשר היה לעשות היום הוא להחזיר את העוול הנורא שנעשה לא רק לדרעי אישית אלא למערכות המשפט שהפכו למוסדות לסיכולים פוליטיים. העם בא לומר שהציבור מאמין שדרעי הוא זכאי מלכתחילה ויש סכנה שמערכת המשפט עלולה לסמן בן אדם ולתפור לו תיקים כדי שהוא לא יוכל להגיע להנהגה ולכן הדמוקרטיה מאפשרת לעם לומר את דברו וכן להצביע לאנשים שלדעתו מבחינה מוסרית הוא זכאי.מערכת המשפט והתקשורת רצו להסיר את האברך הצעיר והמפתיע בשעתו, אריה דרעי כדי שלא יוכל להמשיך במהפכה שלו.  השחיתות החוקית היא הנוראה ביותר הרבה יותר מהשחיתות החוקית. זה שאשת ראש הממשלה נחקרת על זה שסעדה את אביה, זה התחיל ברדיפה של אריה דרעי".

ח"כ אחמד טיבי הודיע כאמור כי חברי הכנסת הערבים יימנעו מההצבעה: "למרות שאנחנו נגד הממשלה הזו בכל דבר כמעט, בהצבעה הזו אנחנו לא נצביע נגד אלא נמנע. מתוך הניסיון של חלק גדול מאיתנו בעבודה מול דרעי בנשאים שלנו, יש לו אמפתיה והקשבה, אבל השר נדרש לעשות פעולות. אנחנו מצפים לעבוד מולו לשיפור חיי החברה הערבית למרות חילוקי הדעות".