אאא

מעצר אנשי הפלג הירושלמי: בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את ערעור שלושת פעילי הפלג הירושלמי, החשודים בהפצת חוברות הסתה נגד חיילי צה"ל, וקבע כי הם ישוחררו כבר מחר בשעה 10:00 לביתם, זאת בניגוד להחלטת ביהמ"ש השלום אמש להשאירם במעצר עד יום ראשון. 

גורמים הוועדה להצלת עולם התורה המזוהים עם הפלג הירושלמי, אומרים כי "מדובר במכה למשטרה. אפילו למעצר בית השופט לא נעתר. אנחנו בטוחים שגם לגופם של חשדות בסוף יוכח כי ההר הוליד עכבר".

בעקבות  ההחלטה חברי הוועדה להצלת עולם התורה, דנו האם לקיים את ההפגנות שתוכננו הערב. בוועדה "הביעו את שביעות רצונם מהחלטת בית המשפט המחוזי".  

בוועדה מודיעים כעת כי לאור ההחלטה לשחררם כל ההפגנות מושהות לעת עתה. יחד עם זאת הם מוסיפים כי "קיום ההפגנות תלוי במבחן התוצאה מול פעילות המשטרה, שהזמינה נחקרים רבים שאין בינם לנושא הגיוס קשר ושמטרתם מסע הפחדה, כמו גם המשך טיפול המשטרה בתיק העצורים שישוחררו מחר בשעות הבוקר.

בוועדה "מבהירים בנחרצות כי במידה ומשטרת ישראל תמשיך במסע ההתלהמות וההפחדה נגד בני התורה נוציא את כולם להפגנות סוערות שישתקו את המדינה לארכה ולרחבה", לשון הודעת הוועדה. 

כזכור, בית המשפט השלום קבע כי יש חשש לשיבוש ראיות וכי קיימת מסוכנות של החשודים. השלושה שניים מהם תושבי בני ברק והאחד תושב מודיעין עילית נחשבים לבכירים בוועדה להצלת עולם התורה, הגוף הנאבק בחוק הגיוס מטעם הפלג הירושלמי. 

מי שמייצג את החשודים הינם עורכי הדין גיל דחוח ועומר בללי. בשיחה עם "כיכר השבת", מסביר עו"ד דחוח את  הנימוקים לערעור וטוען כי הפעילים לא הפיצו את חוברות ההסתה. 

"יש פה שני נושאים. הטענה הראשונה שלנו הינה שהחשודים שאותם אנו מייצגים הם לא היוזמים או המדפיסים של חוברת הציידים. הראיות שיש לתביעה מבוססות על חוקר פרובוקטור שהלך לאחד החשודים התחזה לתורם ופיתה אותו עם כספים כשהוא מבקש ממנו תשיג לי כת החוברת. החוברת כבר היתה מופצת והלקוח השיג אותה והתגאה שמכיר את העורך והיוזם. הוא נחקר ואמר למשטרה שהוא אמר זאת רק בשביל להוציא ממנו את הכסף. 

עו
עו"ד גיל דחוח (צילום: באדיבות המצלם)
הגדלה

"זה הראיות שיש להם. ההקלטות יצאו לתקשורת ממזמן כיוון שהתביעה האזרחית כבר הוגשה בספטמבר בשנה שעברה. אין פה שום חומר סודי כי הכל כבר נמצא בחוץ ולכן העילות מאסר לא נדרשות ורק בגלל שזה תיק פוליטי שמעורבים בו הגורמים הבכירים ביותר במערכת המשפט, לכן מבקשים את המעצר. למען יראו וייראו. במטרה להרתיע ולא בגלל שיקולים משפטיים אמיתיים. 

"בנוסף גם אם מאשימים אותם בהפצת החוברת, הרי שההפצה הינה עדיין במסגרת חופש הביטוי ולא נעברה כאן כל עבירה. גם השופט אמר בעצמו שלא ניתן לקבוע בשלב זה שמדובר בהעלבה. גם אם הראיות היו קושרות אותם לחוברת הרי שאין בכך לא פגיעה בפרטיות ולא העלבת עובד ציבור, כך שבכל מקרה לא נעברה כאן כל עבירה על ידם".

עורך הדין תוקף וטוען: "הכל מתבסס על התביעה האזרחית של גליקמן (יהודה גליקמן, הקצין החרדי שהגיש את התביעה - י"כ), והוא ממומן ע״י ארגון כלשהו. שכרו בשבילו את העורך דין ללשון הרע אחד הטובים והוא לא יכול לממן זאת לבד".