אאא

פרטי המתווה בפרסום ראשון: מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט שמסיים השבוע הבא את תפקידו, נפגש הצהריים (רביעי) עם רב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ, שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ויו"ר שס השר אריה דרעי, ועדכן אותם במשא ומתן המתקדם לפתרון סוגיית נשות הכותל והרפורמים ברחבת הכותל המערבי.

לידי "כיכר השבת" הגיעו עיקרי ההסכמות בין הרב רבינוביץ והמפלגות החרדיות לבין הרפורמים בתיווכו של מנדלבליט. יצויין, כי טרם הושג הסכם סופי והנושא נמצא במשא ומתן, כך שיתכנו שינויים כלשהם. עוד יצויין כי ההסכמות שיושגו יעוגנו בחקיקה. 

קשת רובינסון (צילום: Robert Swift/Flash90)
קשת רובינסון (צילום: Robert Swift/Flash90)
הגדלה

על פי הפרטים שהגיעו ל"כיכר השבת", הרפורמים ונשות הכותל יפסיקו להיכנס לרחבת הכותל ויתפללו אך ורק ברחבת "קשת רובינסון", בה כבר בימים אלו נמצא ספר תורה. מה שהוגדר כ"מתווה שרנסקי" - מבוטל במסגרת ההסכמות המתגבשות. על פי אותו מתווה יש להרחיב את רחבת קשת רובינסון, דבר שלא יקרה בפועל והשטח ישאר בגודלו הנוכחי.

כמו כן, לפי ההסכם המתגבש, הרפורמים לא יוכלו לקיים בריתות או חופות בשטח "קשת רובינסון" וכן לא תושמע במקום מוזיקה בשבתות ומועדים. בנוסף, לא יוצבו שלטים שיפנו את הציבור למקום.

הרב שמואל רבינוביץ בכותל המערבי. נשות הכותל יפסיקו את הפרובוקציות במקום (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הרב שמואל רבינוביץ בכותל המערבי. נשות הכותל יפסיקו את הפרובוקציות במקום (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הגדלה

גורם המעורה בפרטי המשא ומתן אמר ל"כיכר השבת": "בעיקרון אנחנו לא מסכימים גם שהם יהיו במתחם קשת רובינסון, אבל אנחנו מעדיפים שהם יהיו שם ורחבת הכותל המקורית תישאר בידינו על פי ההלכה קדושה". הגורם ציין עוד כי "הדברים קיבלו בשנת 2003 את אישורו של מרן הגרי"ש אלישיב כשהנושא נדון בבג"צ". 

לדברי הגורם, "השרים החרדים אמנם לא יצביעו בעד עיגון ההסכמות בחקיקה, אך יסכימו לכך כדי לסיים את סאגת נשות הכותל והרפורמים בכותל המערבי". 

מנדלבליט (צילום: אמיל סלמן)
מנדלבליט (צילום: אמיל סלמן)
הגדלה

הבכיר מדגיש: "מי שמגיע לו את הקרדיט בסיפור ועבד למען הכותל הוא אביחי מנדלבליט".