אאא

רשות המסים חשפה היום (ה') פרשה במסגרתה יובאו אלפי טונות מלט לרצועת עזה ללא הצהרה על היעד האמיתי של הסחורה. חקירת הרשות חשפה כי חברת 'משאב' העוסקת בתחום המלט, ומחזיקה בחברת נשר, עסקה, על פי החשד, בייבוא מלט שלא כחוק לשטחי הרשות הפלסטינית. משאב האחראית על מכירות המלט לרשות הפלסטינית מתוך עודפי הייצור של החברה במפעל נשר. מאחר והחברה הוכרזה כמונופול בענף המלט, אסור לה לייבא מלט לארץ, על פי החלטת ממשלה מ-2013.

מבקשת המעצר עולה כי על פי החשד משאב ערכה הסכם עם חברת 'סנד תעשיות בנייה בע"מ' הרשומה ברשות הפלסטינית, שעיקרו ייבוא מלט מטורקיה והעברתו לרצועת עזה. הקשר עם הספק הטורקי, התשלום עבור הסחורה וייבוא הסחורה התבצעו באמצעות חברת משאב. כאשר הגיע המלט לארץ, העבירה משאב את רישום הייבוא לחברה הישראלית 'בשארה פארג' בע"מ', באמצעות החברה הפלסטינית.

בית משפט השלום בראשון לציון הורה היום על מעצר ושחרור בערובה של שלושה מעורבים בעסקת ייבוא מלט בניגוד כחוק לשטחי הרשות הפלסטינית. אחד מהשלושה הוא בכיר בחברה הקשורה לתעשיית המלט שצו איסור פרסום הוטל על שמו. מעורבים נוספים הם עמיל מכס בחברת יו.טי.אי ואדם בשם חנא פארג' מטורעאן, שדרך חברה שבבעלותו בוצעה ההעברה לרשות הפלסטינית למרות שלא הייתה קשורה כלל לייבוא. השלושה נחקרו על ידי יחידת החקירות של מכס ומע"מ ת"א והמרכז.

על פי בקשת המעצר מסמכי הייבוא שהוגשו למכס הציגו מצג שווא לפיו חברת 'בשארה פארג' בע"מ' היא היבואנית, זאת למרות שבפועל לא היה לה שום קשר להזמת המלט מחו"ל, לתשלום עבורו או מכירתו בארץ. גם תשלום המס לא בוצע על ידה אלא על ידי חברת 'סנד' הפלסטינית. חברת 'בשארה פארג' בע"מ' פעלה יחד עם עמיל המכס להעברת המלט לרשות הפלסטינית זאת בניגוד לרישיון היבוא שניתן להם. המשלוח שנתפס על ידי רשות המסים לפני 3 ימים, ועורר את החשד של רשות המסים, הכיל 5,500 טון מלט, שמהווה חלק קטן מהסכם יבוא בהיקף של 300-400 אלף טון.

מעבר לכך שעל פי החשד ייבאה החברה בניגוד לחוק, היא אף לא דיווחה כי יעד הסחורה הינו עזה לא הצהירו על כך במכס כך שסחורה לא עברה כל בידוק ביטחוני.

מחברת משאב נמסר כי "משאב מספקת לחברת סאנד הפלסטינית מלט מזה שנים. לבקשת סאנד, בוצע עבורה פיילוט ראשוני להתקשרות עם ספק מלט בחו"ל על פי כל הוראות החוק. משאב משתפת פעולה עם הרשויות באופן מלא והיא סמוכה ובטוחה שהחקירה תעלה כי לא נפל רבב בהתנהלותה".