אאא

ההסתדרות תובעת 1.3 מיליון שקל מרשת הסלולר דינמיקה שבבעלות סלקום בטענה לפגיעה בהתארגנות, כך עולה מבקשה דחופה שהוגשה הבוקר (ב') לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. כתב התביעה מעניין במיוחד לא רק משום הסכום הגבוה, אלא גם כי מובאות בו עדויות לכאורה להתערבות של מנהלת ברשת כדי לבטל טפסי הצטרפות של עובדים להסתדרות ובכך למנוע הקמתו של ועד.

בשבוע שעבר החלה ההסתדרות לארגן את 300 עובדי רשת חנויות הסלולר והודיעה על הקמת ועד. לטענת ההסתדרות, איך שהחלה ההתארגנות החלה גם הנהלת דינמיקה לפעול לסיכולה והפעילה מכבש לחצים על עובדים, בין השאר על ידי שישה מנהלי אזורים שכפופים ישירות למנכ"ל החברה אלי אדדי.

לטענת ההסתדרות, היא הצליחה להשיג עדויות לכך שמנהלת משאבי האנוש של הרשת הנחתה את אותם מנהלי אזורים להחתים את העובדים על טפסי ביטול ההצטרפות להסתדרות. זאת למרות שאסור למעסיק להתערב בצורה כלשהי בניסיון העובדים להקים ועד. ההסתדרות צירפה לבקשה תכתובת דוא"ל שנשלח ממשרד מנהלת משאבי האנוש אל אותם מנהלים בה נאמר באופן מפורש כי "מצורף טופס ביטול להחתים עובדים שחתמו לוועד". אם העדות הזו שמביאה ההסתדרות היא נכונה, מדובר באחד המקרים הבודדים בו נחשף תיעוד של ממש של האופן בו מנהלים בכירים מנסים לסכל התארגנות של עובדים.

בנוסף, הבקשה מפרטת טענות להפרות נוספות כמו מנהלת בכירה שהעבירה מסרים נגד ההתארגנות לעובדי המחסן, מעקב אחר עובדים ושיחות איום בין מנהל בכיר לבין חבר ועד הפעולה. בגין כל אחת מההפרות ההסתדרות מבקשת לחייב את דינמיקה ואת סלקום בתשלום פיצויים, ללא הוכחת נזק, בסכום של 223,452 שקל להפרה ובסך הכל – 1,340,712 שקל.

הבקשה הוגשה על ידי עו"ד ענת גוטמן-מרום מהלשכה המשפטית של ההסתדרות.

יקי חלוצי, יו"ר איגוד הסלולר האינטרנט וההיי טק, אמר היום כי "אף מעסיק אינו עומד מעל החוק. בזמן שענף הסלולר עבר מהפיכה אמיתית, וסלקום בעצמה מתגאה ביחסי עבודה קיבוציים, חברת הבת שלה השקיעה מאמצי על כדי לרמוס ברגל גסה את חופש ההתארגנות. לא נשלים עם זה".

טרם התקבלה תגובת הרשת.