אאא

אורחים נכבדים, אתם בעוצר: תיירים שומרי מסורת הנופשים בים המלח טוענים כי נמנע מהם לצאת מבתי המלון בשבתות, זאת מאחר שהרשויות באזור אינן דואגות לתנאים ההלכתיים המכשירים טלטול חפצים ברחובה של עיר, כפי הנהוג בכל רחבי הארץ. המשמעות: במשך יממה שלמה שומרי השבת אינם יכולים לצאת משטח המלון עם עגלת תינוק או תיק צד – ואפילו לא עם מפתח החדר.

על פי ההלכה, אין להוציא כל חפץ ביום הקדוש מרשות הרבים לרשות היחיד. כדי לעקוף את האיסור ולהקל על הציבור, תיקנו חכמי ישראל את "עירוב החצרות" – חוט ארוך הנמתח על גבי עמודים, תוחם שטח מסויים ויוצר מעין חומה דמיונית המקיפה אותו. באופן זה הופך האיזור המוקף כולו לרשות אחת מבחינת ההלכה.

בכל היישובים בישראל נהוג להשתמש בשיטה זו כדי להקל על שומרי השבת. ב-2006 הותקן עירוב לראשונה גם סביב מלונות ים המלח, אך לפני כשנתיים הוא נפגם באזור כתוצאה מעבודות פיתוח שמתקיימות סמוך לחוף.

בכל יישוב בארץ מקפיד הרב המקומי לוודא מדי ערב שבת שהעמודים והחוט שלמים, ובמיוחד בסופו של שבוע עם מזג אוויר סוער, ואם נמצא שלא – גם לתקן זאת. ואולם בים המלח נמנעים מכך כבר תקופה ארוכה, בטענה כי כלי העבודה הכבדים עדיין פועלים במקום וצפויים לפגוע בעירוב שוב ושוב.

"מצאתי את עצמי בעוצר"

מי שמשלם בינתיים את המחיר הם הנופשים שומרי השבת: בעלי המודעות הדתית הגבוהה פשוט מסתגרים בבתי המלון, או שיוצאים מהם החוצה ללא שום חפץ עליהם – ואפילו לא תינוק קטן שאינו הולך בכוחות עצמו. אחרים, כמו מהציבור מסורתי שאינו בקיא פרטי ההלכות, פשוט נכשלים באיסור חמור מהתורה של חילול שבת מבלי לדעת על כך. רב מוכר ממרכז הארץ סיפר ל-ynet כי נתקל אפילו בכמה מחבריו הרבנים כשהם יוצאים מהמלון עם ספרים או סידורי תפילה בידיהם – מתוך הרגל.

ארכיון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
ארכיון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הגדלה

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) סיפרה ל-ynet כי לפני כארבעה חדשים נפשה במקום עם בני משפחתה, ומצאה את עצמה סגורה במלון מבלי יכולת לצאת לטיול רגלי בשבת עם נכדותיה. "המשמעות לשומרי שבת היא עוצר מוחלט, איסור גמור לצאת מהמלון", תיארה.

"אנחנו נמצאים רגע לפני פסח, תקופת בה המוני משפחות נופשות במקום ומבקשות לבלות שם את החג, ועשויות למצוא עצמן כלואות במלון שתי שבתות רצופות", הוסיפה לביא. ואכן ל-ynet נודע כי מלונאים ואנשי תיירות בים המלח חוששים כי המודעות הגוברת לבעיה תגרור גל ביטולים של חופשות חג מצד נופשים דתיים וחרדים.

הסיבה: עבודות פיתוח

ח"כ לביא הפנתה שאילתא דחופה בעניין לשר לשרותי דת דוד אזולאי (ש"ס), האחראי על המועצות הדתיות שאמורות להתקין את עירוב החצרות, ולדבריה לא נענתה מזה חודשיים וחצי. "חמור מאוד בעיניי שבירוקרטיה, ריב מתמשך וזריקת אחריות ממשרד למשרד נעשים על גבן של משפחות רבות, שימצאו עצמן כלואות במלון בשבת במהלך בילוי משפחתי, ואיש אינו מביא לתיקון הבעיה", אמרה.

השר אזולאי מסר ל-ynet בתגובה: ״בשל עבודות פיתוח של חברת חל״י (חברה לפיתוח ים המלח) לאורך רצועת החוף, נפגעו עמודי העירוב באזור ונכון להיום אין עירוב בכל אזור מלונות ים המלח. מכיוון שהעבודות אמורות להימשך עוד כשבעה חודשים, קיימתי דיון דחוף עם הגורמים בשיתוף עם ראשי המועצה האזורית תמר והמועצה הדתית, והנחיתי אותם שלא להמתין עד לסיום עבודות הפיתוח - ולהתחיל מיידית את הקמת עמודי העירוב לטובת אזרחי ישראל המבקרים בבתי המלון".