אאא

צה"ל ייצא מחר (ג') למכרז ליסינג חדש לרכבי קצינים בכירים, בהיקף צפוי של כעשרות מיליוני שקלים, ובו שינויים שיועדו להביא לחיסכון באנרגיה ובזיהום.

המכרז מיועד לרכבי קצינים בדרגות אל"מ ותא"ל. היקף המכרז המשוער הוא כ600 מכוניות – מתוכן כ-500 ייועדו לאלופי משנה. היקף המכרז מוערך בעשרות מיליוני שקלים, ואף נקבע בו כי בעתיד יוכל משרד הביטחון להכפיל את היקף המכרז, להיקף של 1200 רכבים.

עיקר הדגשים המכרז הושמו על חיסכון בדלק והוזלה בעלויות האחזקה של הרכבים. לדברי גורמים במשרד הביטחון, מדובר במכרז המאופיין בשימוש ברכבים בעלי מנועים קטנים. במסגרת זאת, הורדה קבוצת זיהום האוויר המרבית מ-13 ל8, וחברות הליסינג יוכלו להציע למשרד הביטחון גם רכבים היברידיים.

על פי תנאי המכרז החדש, אחוז החזרות כלי הרכב יוגדל מ-10% ל-20%, הרכבים עצמם יחויבו באביזרי בטיחות כגון מערכת סטיה מנתיב ויתאפשר גם שימוש בתיבות הילוכים אוטומטיות – רובוטיות. בנוסף, במקום יופחת נפח המנוע המרבי לקצינים בדרגת תת אלוף ל-1.4 ליטר, בעוד שקצינים בדרגת אל"מ יהיו זכאים למכוניות בנפח של עד 1.6 ליטרים.

עד כה נסעו קצינים בדרגות תא"ל ואל"מ בעיקר בדגמי מאזדה 6 וטויוטה אוונסיס, שחוזה הליסינג שלהן עומד לפוג. במסגרת המכרז יוכלו קצינים בדרגת אל"מ לבחור ברכבים שמחיר המחירון שלהם נע בין 120 ל140 אלף שקלים ואילו קצינים בדרגת תא"ל יוכלו לבחור ברכבים שמחיר המחירון הרשמי שלהם הוא 141 עד 170 אלף שקלים.

המכרז לא יהיה פתוח כלל לרכבי כביש שטח (ג'יפונים) אלא רק למכוניות משפחתיות. בנוסף, המכרז יהיה פתוח להשתתפות בו זמנית של צמד חברות ליסינג.