אאא

סוגיית קיום ההסכם הקואליציוני בכל הנוגע לנושאי החינוך החרדי נחשבת לבעייתית מאז הקמת הממשלה.

במוסדות החינוך החרדיים קובלים על כך שעדיין לא מורגש השינוי של ממשלת החרדים לעומת הממשלה הקודמת כאשר בראש המשרד עמד איש תנועת 'יש עתיד' השר שי פירון.

היום נדמה כי היחסים הלא תקינים מלכתחילה בין צמרת המשרד לראשי המוסדות הופכים למשבר של ממש.

במוסדות החינוך החרדיים, יש בכל שכבת גיל - איגוד או פורום הפועל בנפרד מול משרדי הממשלה לקידום המטרות ושיפור המצב של מוסדותיו. במשך כל החודשים האחרונים פעלו אנשי האיגודים השונים בנפרד במגוון ערוצים מול משרד החינוך ובכל פעם נתקלו מול אותה אטימות - כמעט אפס הישגים מול התנהלות תמוהה מצד משרד החינוך.

האבסורד הנורא הוא שפעילותם הזהה, לא הייתה בהשגת תקציבים חדשים או בניסיון להשוות לתקצוב דומה של מערכת החינוך הדתי - הדרישות שעלו ונשנו על ידם שוב ושוב, עסקו רק בדברים שמשרד החינוך מחויב בהם מתוקף ההסכמים הקואליציוניים ובכל זאת הוא בחר להתעלם שוב ושוב.

כשהתבררה לכולם, המצוקה המשותפת במשבר שיוצר בכוונה משרדה חינוך בקיום ההסכמים הקואליציוניים, נפגשו ראשי ארגוני הסמינרים, הת"תים ומוסדות המוכש"ר ודנו בדרכי המאבק כנגד משרד החינוך.

המכתב לח
המכתב לח"כים החרדים

בסיום הפגישה, שיגרו לראשונה, הרב יצחק גולדקנופף [ת"תים], הרב זאב וולף [סמינרים] ור' דוד שרפר[מוסדות המוכש"ר] מכתב חריף ומשותף בשם כל המוסדות אל נציגי הסיעות החרדיות בכנסת בו הם תוהים האם בכלל מעניין את השותפים הקואליציוניים תלמידי החינוך החרדי.

"בחינת הסעיפים של ההסכם הקואליציוני הנוגעים לתחום החינוך, מעלה תמונה מדאיגה של אי התחשבות בתלמידי החינוך החרדי מצד השותפים להסכם הקואליציוני", נכתב במכתב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדברי מנהלי המוסדות, הצעד החריג בהתארגנות כל הגופים יחדיו ובשליחת המכתב החריף נועד להבהיר את עוצמת השבר בו נמצאים המוסדות שלא מתוקצבים בדברים הבסיסים המגיע להם כחוק. כךל דוגמה, בסמינרים ובתיכונים, נשלל התקציב שהיה בעבור תגבור ללימודי יהדות והביא למשבר כספי גדול במוסדות וכן לא מבוצעת ההחלטה לפתיחת לימודי מקצועות לימוד נוספים.

במוסדות המוכש"ר ומוסדות הפטור, יש חוסר של כ-57 מיליון שקלים בגלל שעדיין לא עברו הכספים של שעות התמרוץ והטיפוח שקוצצו ע"י השרים פירון ולפיד. בגני הילדים, לא הוסדר העברת התשלום כפי שמגיע לגננת בדרגתה אלא על פי ממוצעים וכן המשך הכרה ותקצוב של גנים המופעלים בארגוני גג, דבר שמביא לחיסכון תקציבי ומקל על הגן להתנהל.

ראשי הארגונים מדגישים שגם אחרי מימוש מלא הסעיפים בהסכם הקואליציוני, עדיין הם יהיו רחוקים מהמצב שהיה לפני כ-10 שנים, אז החל להישחק מעמדו ותקציבו של החינוך החרדי באופן משמעותי.

האם לאחר מכתב הארגונים, בנט ומשרד האוצר יקיימו את ההסכמים הקואליציוניים ככתבם וכלשונם? במוסדות החינוך החרדיים מקווים מאוד שכן. "אם חלילה המצב ימשיך להישאר כמו מקודם, פשוט נקרוס ונסגור, אין מציאות להחזיק מוסד כשלא מגיע לך התקציב החלקי הזה", הם אומרים.

תגובת משרד החינוך לא התקבלה עד לשעת פרסום הידיעה.