אאא

אם, כמו ישראלים רבים, רכשתם באינטרנט חלק חילוף למכוניתכם, תביאו בחשבון את זה: ייתכן שהחלק המיוחל עומד להתעכב במכס זמן רב. ל"כלכליסט" הגיעו פניות רבות של בעלי רכב שהזמינו חלקי חילוף באינטרנט לפני חג הפסח, אלא שהם מבוששים להגיע.

חלקי החילוף מחולקים לשתי קטגוריות - חלקי חילוף הדורשים אישורים מיוחדים של משרד התחבורה; וחלקי חילוף, כגון רדיאטורים או צנרת מנוע, שמוגדרים כ"פריטים בשחרור מהיר", ואינם דורשים את אישורו של משרד התחבורה.

לדברי עמילי מכס בתחום החלפים, במשרד התחבורה הוחלט לאחרונה להחמיר את נוהלי שחרור חלקי החילוף לכלי רכב, וכל חבילה שמוגדרת כ"פריט לשחרור מהיר" נבדקת באופן אינדיבידואלי ובעליה נדרש להציג אישור יבוא מיוחד. האישור מונפק על ידי מוסך מורשה של יבואן הרכב הרשמי או על ידי היבואן עצמו. יבואני הרכב אינם ששים להעניק אישורי יבוא לחלקי חילוף שלא נרכשו אצלם, והצרכנים שרכשו חלפים בחו"ל באמצעות האינטרנט תלויים בחסדי יבואני הרכב ומשרד התחבורה. על פי אחת הפניות שהגיעו ל"כלכליסט", בעל רכב שייבא סט צלחות נוי ("טאסות") נדרש להציג עבורן אישורי יבוא, אף שהן מוגדרות כפריטים בשחרור מהיר.

"הדואר מעכב"

ממשרד התחבורה נמסר בעניין זה: "לא חל כל שינוי בנוהל הבדיקה של חבילות ביבוא אישי המגיעות לארץ. החלטת נציגי הדואר לבצע בדיקה אינדיבידואלית של כל חבילה לא תואמה עם משרד התחבורה. ביום שני שעבר הגיעו פקחי משרד התחבורה לבדיקה מדגמית של החבילות, בהתאם לנוהל הקיים, ושחררו באותו היום".

אלא שהתמונה כנראה מורכבת יותר. מתכתובת פנימית של משרד התחבורה שהגיעה לידי "כלכליסט" עולה שהמשרד נמצא בעיצומו של אימוץ נוהל עבודה חדש. במכתב ששלח ב־17 באפריל משה ויצמן, מנהל בכיר באגף הרכב, הוא מדגיש כי ב־1 במאי השנה יבטל משרד התחבורה כמה נוהלי יבוא. עם הנהלים המבוטלים נמנה "נוהל רישוי חלקי חילוף ביבוא אישי לצריכה עצמית", כלומר הנוהל הישן בטל ושחרור חלקי חילוף ביבוא אישי יהיה קל יותר.

"פער בין הנהלים"

למרות זאת, נראה שבפועל המצב שונה. גורמים במשרד התחבורה מסרו: "הפער בין הנהלים יצר כאוס. אלפי חבילות עם חלקי רכב שרכשו אזרחים מתעכבות עד שהכל יופנם".

המסקנה: אם הזמנתם חבילה עם חלקי רכב זולים והיא הגיעה ארצה בתפר שבין כניסת הנהלים - ייתכן שתצטרכו להמתין לה אפילו כמה חודשים.

תושבי ישראל נחשבים לצרכנים שמרבים להזמין באינטרנט חלקי חילוף למכוניותיהם. בשנת 2015, למשל, רכשו הישראלים ב־ebay לבדה כ־600 אלף חלקי חילוף לרכב.