"מירי רגב מנפנפת בחופש הביטוי כשנוח לה"
(צילום: פלאש 90)

"השרה רגב מנפנפת בחופש הביטוי רק כשנוח לה" כך אומרת הצהריים (שני) ח"כ קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני בתגובה לדבריה של השרה רגב ל"כיכר השבת" על ההצגה המסיתה "פליישר" בתיאטרון הבימה לפיהם מדובר ב"חופש הביטוי".

ח"כ סבטלובה אמרה כי "שוב השרה רגב לא מבחינה בין חופש הביטוי לחופש השיסוי. ואני שואלת את השרה - מה יותר גרוע? הצגה שכתב מחבל, או הצגה שמזכירה ביטויים שנאמרו על יהודים בתקופות חשוכות בהיסטוריה?".

לדבריה: "ההצגה משתמשת בביטויים אנטישמיים נגד חרדים, שלא היו מביישים מכונות תעמולה של משטרים חשוכים בתקופות חשוכות. בתאטרון הבימה כועסים, ובצדק, על קריאות 'מוות לערבים' ביציעים של בית"ר אך המוסר הכפול שלהם לא מאפשר להם להסתכל על הדבשת של עצמם".

"גזענות והסתה נגד חרדים, כמוה כהסתה נגד ערבים, ונגד כל קבוצה אחרת באוכלוסייה. גזענות נגד כל קבוצה שהיא, פועלת נגד כולנו, ומחטיאה את אחת המטרות העיקריות בשמן הוקמה מדינת ישראל - להיות בית סובלני ומכבד לכולנו: עולים וותיקים, יהודים וערבים, חילונים וחרדים. אם חברה חפצת חיים אנחנו, עלינו לעשות כל דבר אפשרי ומעבר לכך כדי לחסל את נגע הגזענות ושנאת האחר" הוסיפה סבטלובה.

פליישר (באדיבות חדשות 10)

כזכור, הקטע מתוך ההצגה פורסם לראשונה אמש ב"כיכר השבת", מתוך סדרת כתבות החדשה של העיתונאי אבישי בן חיים בערוץ 10. גיבורי המחזה 'פליישר' אומרים בין היתר: "אם לא הייתי נולדת יהודיה אני הייתי האנטישמית הכי גדולה"; הם מכנים את החרדים: "חיות רעות", "אלה לא בני אדם", "שחורים", "עם האדוקים צריך לדבר בשפה שלהם בכסף", "מעיל שחור באמצע אוגוסט, זה מסריח'', "הם רוצים סנהדרין, לא פרלמנט, הם רוצים מדינת הלכה", "הלכה להשתטח על קברי צדיקים, כמו פרימיטיבים''.

בשם המשרד והשרה מירי רגב נמסר ל"כיכר השבת" כי "נכון להיום משרד התרבות מנוע על פי חוק מהתערבות בתוכן המוצג במוסדות אותם הוא מממן. בסמכותו של משרד התרבות לפנות למשרד האוצר בתלונה רק באם התוכן המוצג עבר על חוקי המדינה כגון ביזוי הדגל, הסתה לאלימות וכדומה על פי סעיף 3ב' לחוק התקציב. מכיוון שהדברים הנ"ל אינם עונים על סעיף זה אנו מנועים מהתערבות ומפגיעה בחופש הביטוי".

מהתיאטרון הלאומי הבימה נמסר ל"כיכר השבת" כי "התיאטרון הלאומי הבימה שב ומביא אל מרכז הבמה קונפליקט חברתי. תפקידו ומחוייבתו של הבימה כתיאטרון לאומי הוא להציב מראה למציאות בה אנו חיים ולעורר דיון ציבורי ודיאלוג בין הזרמים השונים בחברה הישראלית . "פליישר" עוסקת ביחסי חרדים-חילונים ומשרטט דרמה המבטאת את השסע שבין זרמים אלו".

"חלק מן הציטוטים כלל אינם מופיעים בהצגה (כפי הנראה הושמטו בעבודת העריכה של המחזה לקראת הצגתו) וחלקם מובאים בקונטקסט דרמטי שחשוב להבינו בהקשר הכולל. כמו כן, צפייה במחזה כולו מעידה על הקפדה ואיזון של הקולות המושמעים בו וזאת בכדי שהשיח יוכל לבטא את העמדות השונות של כלל המעורבים בדרמה חברתית זו".