מי עדיף לחרדים שיצטרף לממשלה?
 
אאא

יו"ר 'המחנה הציוני' יצחק הרצוג לא סוגר את הדלת בפני המשא ומתן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך הבהיר כי לא ינהל משא ומתן במקביל לאביגדור ליברמן.

לדבריו: "אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן ולא לפי גחמותיו, אלא לפי האמת שלי. כפי שבעבר לא הזיזו אותי עם איומים וגידופים, כך גם כעת".

הרצוג הוסיף: "כעת, יותר מאי פעם, הבחירה היא בין ליברמן בביטחון לבינינו בביטחון. בין טירוף לבין שפיות. בין מצור מדיני כלכלי ובין שגשוג. אני לא מתכוון להתעלם מהאתגר ההיסטורי. ההיסטוריה כמובן תשפוט את הרגע הזה".

שעה קלה לפני נאום הרצוג, מסר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מי שנחשב לאחד ממובילי המהלך לכניסה לממשלה: "תמכתי ואני עדיין תומך באפשרות של ממשלת אחדות אמיתית לטובת המדינה. ממשלה שתקדם תהליך מדיני, שמירה על שלטון החוק, הפסקת השיסוי שקיים בעם וצמצום הפערים החברתיים. המו"מ הנוכחי אינו מוביל לכך. בעת הזו איני רואה טעם בהמשך המו"מ".

ליברמן מגלה נכונות להצטרף לממשלה (צילום וידאו: דניאל אליאור - מתוך ynet; תמונה: מרים אלסטר, פלאש 90)

מוקדם יותר היום כינס יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן, מסיבת עיתונאים בה גילה נכונות להצטרף לממשלה והצהיר כי יהיה מוכן להתפשר עם המפלגות החרדיות במידה ויכנס לקואליציה. מיד לאחר מכן נקבעה פגישה בין ליברמן לנתניהו, שתתקיים בשעה 16:00.

"העמדות שלנו ברורות ברור לנו שהמפלגות החרדיות הן חלק מהקואליציה", אמר ליברמן במסיבת העיתונאים. "מדברים על דברים סבירים, אנחנו היינו כבר חלק מקואליציה עם חרדים, אנחנו מדברים על דברים סבירים".

במהלך מסיבת העיתונאים הצהיר ליברמן כי אם אכן נתניהו יציע לו את תיק הביטחון בנוסף לחוק עונש מוות למחבלים הרי שישקול בחיוב הצטרפות לממשלה. לדבריו, עד כה טרם התקבלה פניה רשמית: "אם אנחנו נקבל מענה לאותן סוגיות מרכזיות שדיברנו עליהן אז בהחלט יש על מה לדבר".

לדברי ליברמן: "אין לנו שום כוונה להלבין את כניסת מפלגת העבודה לקואליציה. אנחנו המחנה הלאומי האמיתי. יש לנו עמדות ברורות. קודם כל בתחום הביטחון, העלייה והקליטה. אם הדברים הללו באים בחשבון, ומוכנים לדבר איתנו, לא רק על תיק הביטחון, אלא גם על מדיניות ביטחון, עונש מוות, רפורמה פנסיונית, אני לא רואה שום סיבה למה לא לנהל את זה באופן ישיר - לא באישון לילה ולא דרך מתווכחים ולא דרך שליחים ולא באמצעות הדלפות".