אאא

הפרשה שמסעירה את עולם הישיבות: משגיח בישיבה קטנה חרדית מוכרת ממרכז הארץ, נמלט מהארץ בימים האחרונים לאחר סדרה של טענות למעשים חמורים כלפי תלמידים במוסד. בשיחה כואבת עם "כיכר השבת", מדבר לראשונה אחד מבוגרי הישיבה, שלטענתו נפגע על ידי אותו משגיח.

י' (שם בדוי), מעלה טענות קשות ביותר נגד המשגיח הנמלט ונגד הישיבה בה למד במשך שנים. לדבריו, המשגיח פגע בו לפני מספר שנים בצורה קשה וחמורה בעת שלמד בישיבה. לטענתו, הוא סיפר על הדברים לחבריו, ואז הופתע לגלות כי ישנם בחורים נוספים שנתקלו במעשים דומים מצד המשגיח המדובר.

י' מספר כי התבייש לפנות לראש הישיבה ולספר לו על המקרה, אולם חבריו ששמעו על מה שעולל לכאורה המשגיח, פנו לראש הישיבה. לדברי י', ראש הישיבה השיב כי "אם המשגיח עושה משהו כנראה שהוא יודע מה לעשות, זה בסדר".

לאחר תגובתו של ראש הישיבה, י' החל לאסוף עדויות נוספות מתלמידים שלכאורה נפגעו מהמשגיח. לדבריו, הגיעו לידיו עדויות מוצקות על עוד שמונה בחורים לכל הפחות, שלמדו יחד עמו בישיבה ונפגעו לטענתם על ידי המשגיח. "חלק ניצלו לאחר שהתנגדו, אחרים נפגעו באופן קשה ביותר" אומר י'.

אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה (Miriam Alster/Flash90)
אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה (Miriam Alster/Flash90)
הגדלה

הבחור ומשפחתו פנו למשטרה ודיווחו על המקרים החמורים, ולטענתו ראש הישיבה עצמו נחקר גם הוא בפרשה החמורה.  עם זאת, י' מספר כי המשטרה לא עדכנה אותו בהתפתחויות. לטענתו, למרות שהעיד בעצמו על המקרים החמורים ולמרות העדויות הרבות על המשגיח, הוא חש עד היום שהמשטרה "מנפנפת" אותו.

לפי עדותו של י', בעקבות השיחות שקיים עם חבריו בנוגע לפגיעות החמורות שביצע לכאורה המשגיח, הוא נזרק מהישיבה ללא סיבה מוצדקת. "התחושה מאוד קשה. עד היום, שנים לאחר הפגיעה זה צף אצלי מדי פעם ואני סובל מהטראומה" אומר י'.

י' מספר כי הוא אינו יודע מה גרם למשגיח להימלט כעת מהארץ, אך לפי מה ששמע מחבריו שבחלקם לומדים עדיין בישיבה, הסיפורים אודות המשגיח החלו להתפרסם לאחרונה בתפוצה רחבה יותר, מה שככל הנראה גרם למשגיח להימלט מהארץ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מנגד, בישיבה בה עבד המשגיח מסרבים להאמין לדיווחים. אחד הבחורים המקורבים אליו טען בשיחה ל"כיכר השבת": "זה לא יכול להיות. מדובר באישיות תורנית רוחנית שעסקה רבות בענייני חינוך ושלום בית. הוא היה האוזן קשבת של כל הבחורים. תמיד עזר וסייע. מדובר לדעתי בעלילה ממש".

אחד מקרובי משפחתו העיד כי מדובר ב"אדם יקר תלמיד חכם ואיש מוסר. קשה להאמין. אמנם חז"ל אומרים אל תאמין בעצמך עד יום מותך אבל במקרה הזה נראה שמדובר בטרמפיסטים שמחפשים לעלות על הגל של סיפורי ההתעללות ומונעים מרגשות נקם".

לדבריו, "כבר לפני תקופה ארוכה הציע לו חמיו המתגורר בחו"ל שיעבור לגור לידו ויסייע לו בעניינים הרוחניים בקהילה המקומית. כעת נוצרה ההזדמנות כאשר המשגיח ובני משפחתו שהו בפסח במחיצת ההורים שגזרו עליהם ממש בגזירת כיבוד אב שישארו לצידם".

"השווער ראה כמה כוחות נפש זה לוקח ממנו - מהחתן, כל העיסוק בעניני חינוך, והכריע שיעבור לגור לידו. מכאן התגלגלו הדברים כאילו ומדובר בסיפור דל בריחה חלילה. לא יודע מאיפה צצו השמועות. במשפחה מסרבים להאמין ובטוחים שמדובר בטעות".

ראש הישיבה בה הועסק המשגיח סרב להגיב.