אאא

האירוע התרחש לפני כשנתיים. בעל עסק להפקת אירועים הרים לבדו קרטון גדול וכבד ששקל כ-20 קילו כחלק מהכנות לטקס "חינה".

הוא התקדם עם הקרטון לכיוון הדלת, כאשר לדבריו, אורח שתוי מנע ממנו את המעבר חרף בקשותיו כי יפנה את הדרך. לדברי האיש, בעקבות האירוע הוא נאלץ לעמוד כ-7 דקות כשהקרטון בידו, והחל להתעצבן.

נפגעתם במהלך העבודה?

פנו ל-עורך דין ביטוח לאומי

זמן קצר לאחר מכן, החל האיש, כיום בן 65, להזיע ולהרגיש כאילו החזה שלו "נשרף". הוא פונה מיד לבית החולים "העמק" בעפולה, שם עבר צנתור במהלכו התברר שלקה בהתקף לב.

האיש פנה לביטוח לאומי בבקשה שיכיר במקרה כתאונת עבודה, אך זה סירב, בטענה שהתקף הלב נבע ממחלה טבעית, ולא מאירוע נקודתי כלשהו. בשנת 2014 הוא תבע את ביטוח לאומי בבית הדין לעבודה בנצרת.

התובע טען כי מה שגרם להתקף היו החזקת המשקל הכבד במשך דקות והעצבנות שחש בעקבות התנהגות האורח.

ביטוח לאומי התנגד לתביעה, והגיש מסמך רפואי הלמד על כך שהתובע התלונן על כאבים בחזהו שבוע לפני האירוע.

מומחה מטעם בית הדין קבע כי התובע סובל ממחלת לב ומבחינה ביולוגית ליבו "זקן" יותר מגילו הכרונולוגי. המומחה חיזק את עמדת ביטוח לאומי וקבע כי לאירוע המדובר הייתה השפעה שולית ביותר על מצבו, אם בכלל.

מעדיפה את חוות הדעת המיטיבה

נשיאת בית הדין השופטת ורד שפר לא קיבלה את חוות דעתו של המומחה, שלטעמה לא הייתה ברורה, ונענתה לבקשת התובע למנות מומחה נוסף.

בניגוד לחוות הדעת הראשונה, הפעם נקבע שאלמלא האירוע החריג, ההתקף היה נמנע, שכן התובע היה מקבל טיפול מונע.

השופטת העדיפה את חוות הדעת הזו, תוך שהסבירה כי ככלל, כאשר עומדות בפני בית הדין לעבודה שתי חוות דעת מנוגדות של מומחים מטעמו, יש להעדיף את זו המיטיבה עם הנפגע. מעבר לכך, חוות הדעת השנייה ברורה יותר, חד-משמעית ומנומקת היטב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

משאימצה השופטת את חוות הדעת שנייה, הרי שהתביעה התקבלה, במובן בו התקף הלב בו לקה התובע יוכר כתאונת עבודה. ביטוח לאומי חויב בשכ"ט עו"ד בסך 5,000 שקל.

  • ב"כ התובע: עו"ד אלי מלול 
  • ב"כ הנתבע: עו"ד עדי עינב-גולן

עורך דין דיני ביטוח לאומי • לפסק הדין לחץ כאן

הכותבת:  עורכת דין אורלי שפי ממשרד שפי ווינגרט מייצגת נפגעי תאונות עבודה 

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותבת לא ייצגה בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.