אאא

אחרי חקירת הענק בצרפת נגד חברות פורקס ואופציות בינאריות ישראליות: 12 עובדים ישראלים בחברות פורקס ואופציות בינאריות הפועלות מרומניה נחקרו בחשד להונאת משקיעים. כך אמר ל"כלכליסט" בכיר בתעשיית הפורקס הישראלית. על פי פרסום באתר finance magnates, במסגרת חקירה שנפתחה בסוף מאי במדינה, פשטה המשטרה הרומנית על מרכזי גיוס לקוחות (call center) של 12 חברות ועצרה בסך הכל כ-130 חשודים. כאמור לדברי בכיר בתעשייה בין הנחקרים 12 ישראלים.

זוהי הסתבכות נוספת של ישראלים הקשורים לתעשיית הפורקס באירופה. בסוף מרץ פתחו הרשויות בצרפת בחקירה נגד חמש חברות פורקס ואופציות בינאריות הפועלות מישראל בחשד להונאת משקיעים בהיקף של 105 מיליון יורו. מדובר בחברות Tradaxa, פורקס פלייס (XP4), ביפורקס, סיסמא קפיטל, ואסטון. נציין כי לגבי חלק מהשמות מדובר במותג בלבד, שמות שיווקיים של חברות הפועלות בישראל, כך ששם החברה שהתאגדה לעיתים במדינה אחרת, לרוב קפריסין, הוא שונה.

במסגרת בקשה לסיוע בחקירה שהגישו הרשויות בצרפת למשרד המשפטים, נערך בתחילת מרץ מבצע חיקור דין בישראל. שוטרים מהיחידה לחקירות בינלאומיות של המשטרה (היאחב"ל) שבלהב 433, עיכבו לחקירה 15 מעורבים וחשודים וערכו חיפושים בחלק מהבתים. החשודים נחקרו במשרדי היאחב"ל בלוד על ידי השופטת החוקרת אוד בורסי שהגיעה לישראל עם צוות של פרקליטים מצרפת. בימים אלה נערך לחלקם בפריז שימוע לפני הגשת כתב אישום על ביצוע עבירות מרמה, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון.

לפי החשד של הרשויות בצרפת, החברות הישראליות שפעלו במדינה ללא רישיון, ותחת מסווה שמדובר בחברות מקומיות או אנגליות, הוציאו במרמה כספים מלקוחות צרפתיים תוך הבטחת תשואות של עשרות אחוזים. כספים אלה נמחקו לכאורה בפעולות מסחר, ולעיתים על פי החשד פעולות כאלה כלל לא בוצעו.