אאא

 מילים קשות נאמרו הבוקר (שני) על ידי איתן אורנשטיין שופט הפירוקים בבית המשפט המחוזי בת"א, בדיון שקיים בפירוק החברות בקבוצת 'אדמה' של אורן קובי. "לאן נעלם הכסף – זו שאלת מיליון הדולר, כספי רוכשים שהופקדו בנאמנות נעלמו משם. באיזו רשות בעל השליטה לקח כסף של אנשים ועשה בו שימוש לצרכים שלו? די לי בזה, מה עוד שופט צריך?".

עם זאת, השופט הסכים לבקשת קובי לארכה נוספת של שבוע שבסופה יפגשו שוב הצדדים בבית המשפט, כשאורן קובי צפוי לעמוד על דוכן העדים ולהיחקר על גרסתו המוכרת, שפעל כדין ולא צריך להורות על פירוק החברות.

השופט גם נענה היום לבקשת המפרק, בכך שאסר על קובי להיכנס למגדלי המוזיאון, בו קיימים משרדי קבוצת 'אדמה' למשך שבועיים. הרקע לבקשה הזאת, הן טענות כי קובי פרץ למשרדים ונטל ציוד ללא רשות, הכולל גם ציור יקר של הצייר מנשה קדישמן.

הדו-שיח בין השופט לפרקליטו של קובי היה קשה ונוקב. כך נשמעו חילופי הדברים באולם בית המשפט:

השופט: "איפה הכסף של הלקוחות שצריך להיות בחשבון פקדונות בנאמנות והם אינם מצויים שם? מדובר ב-14 מיליון שקל?".

עורך הדין שביט: "הרוכשים הפוטנציאלים לא הפקידו שם את הכסף. וצריך להבין למה. הכסף לפי החוזים צריך להיות באדמה, אבל הוא לא שם".

השופט: "מדוע הכסף לא שם?"

עו"ד: "תשאל את הלקוחות".

השופט: "לאן נעלם הכסף? זו שאלת מיליון הדולר. הכסף היה צריך להיות בנאמנות כי עוד לא שילמו את הכסף לבעלי הקרקעות. והנה לנו, הכסף אינו שם. בדו"ח לרואה החשבון יש הערה על זה, עם הערת עסק חי של מבקרי החברות. נעלם הכסף. בעל השליטה, מה עשית עם הכסף שלא שלך? ומדובר במיליונים? אומר המפרק הזמני אולמן שקובי שיפץ דירות בכסף הזה, שיש קבלות על כך שנסע לחו"ל, אבל הכסף הזה לא שלו. הוא היה צריך להיות שמור בנאמנות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עו"ד: "הכסף אמור היה לממן את רכישות הקרקעות".

השופט: "יש כאן כסף שאין חולק שלקוחות נתנו לאדמה והפקידו באדמה. הכסף לא של אדמה, גם בדו"ח רו"ח כתוב שזה פיקדונות והכסף נעלם מהפיקדונות. אני שואל את בעל השליטה באיזה רשות לקחת כסף של אנשים שהפקידו בנאמנות ועשית שימוש לצרכים שלך? זה עשרות מיליונים. כתוב בדו"ח שהכספים נעלמו וזה במיליונים. די לי בזה, מה עוד שופט צריך?  יש תהיות קשות מאוד לגבי התנהלות החברות, כך לא מנהלים עסק. לא לוקחים פיקדונות של לקוחות ומעלים אותו לחברה למעלה כדי להשתמש בכסף, ויש קבלות על שימוש לשיפוץ דירות פרטיות, יש קבלות על שיפוץ משרדים ב-10 מיליון שקל, זה כסף של אנשים. קובי ניצל את העובדה שהחברה על סף חדלות פירעון, יש כאן הר כגיגית".

עו"ד: "כל סכום שהחברה האם חייבת יוחזר לאדמה".

גם ניסיון הפריצה של קובי והטענה כי נלקח מהמקום ציוד על ידו, העלו את חמתו של השופט: "אני ראיתי את זה ונדהמתי. אין לו רשות להיכנס לשם, ולקחת ציוד משם. מה הוא רוצה שאני אוציא נגדו צו מאסר?".

עו"ד: "באותו מועד לא ידע קובי כי נתן צו פירוק זמני לחברות הנוספות בקבוצה ולכן לא ידע שאסור לו להיות במקום. יש במקום מצלמות אבטחה שתיעדו את המקרה וניתן לבדוק כי הוא לא נטל מהמשרדים דבר. אם נלקח ציור של קדישמן, שיגישו תלונה למשטרה, אבל הוא לא לקח דבר, לא ציורים וגם לא את מסכי הפלזמה".

קובי עצמו יצא משלוותו ומחה בקול: "מי יפצה אותי על הנזק התקשורתי?", והשופט אורנשטיין הזהירו שאם לא יירגע הוא יוצא מן האולם .

בעוד שבוע צפוי קובי להיחקר פומבית מעל הדוכן בבית המשפט.