אאא

שר האוצר משה כחלון מציג הבוקר (ב') בישיבת הממשלה את מסקנות ועדת שטרום. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתחילת הדיון כי "התחרות בענף הבנקאות תקל על מצוקת האשראי של עסקים קטנים ובינוניים, וההפרדה בין הבנקים הגדולים לבין חברות כרטיסי האשראי היא תחילתה של רפורמה מקיפה שתיטיב עם כל אזרחי ישראל".

בפתח דבריו התייחס כחלון להסכמות אליהן הגיע עם בנק ישראל לקראת הצגת מסקנות הוועדה: "היום אפשר לבשר כי אחרי 47 שנים בהם לא קם בנק חדש בישראל נסללה הדרך להקמת בנקים חדשים. ההסכמות אליהן הגענו בימים האחרונים עם בנק ישראל מאפשרות תקדימים היסטוריים.

"כל הוועדות שטיפלו בנושא עד היום לא טיפלו במעמד הביניים, בשכבות החלשות ובעסקים הקטנים והבינוניים. מסקנות הוועדה שנציג היום מטפלות בדיוק באוכלוסיות האלה - באזרחים שנאלצו להתמודד עם הריכוזיות. ההסכמות אליהן הגענו יאפשרו להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ולאלה להפוך לבנקים חדשים שיתחרו בבנקים הקיימים. המלצות הוועדה מורידות באופן דרמטי את הדרישות הקיימות להקמת בנק חדש", אמר כחלון.

הבוקר פורסם ב"כלכליסט" כי על פי ההמלצות המסתמנות, ועדת שטרום תאפשר לבנק דיסקונט להמשיך להחזיק בכאל לפחות ארבע שנים, אך תחייב את בנק הפועלים להיפרד מישראכרט ואת בנק לאומי להיפרד מלאומי קארד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עוד מסתמן כי הבנקים יוכלו להנפיק כרטיסי אשראי, כשחברות האשראי המופרדות יקבלו הגנות ינוקא שיסייעו להן בתחילת הדרך.

למרות שהבנקים יוכלו להנפיק כרטיסי אשראי תוטל עליהם מגבלה שתאלץ אותם לעבוד עם כל שלוש החברות. כל בנק יוכל להנפיק כרטיסי אשראי עד לרמה של 40% לכל חברה. כלומר, בנק הפועלים למשל יוכל להנפיק רק 40% מהכרטיסים לישראכרט ולאומי, ולא יותר מ-40% לויזה. גם דיסקונט לא יוכל להנפיק יותר מ-40% לכל חברה כולל כאל.

כדי להקל על כניסת בנקים חדשים הוחלט על הקלות משמעותיות כשדרישות ההון העצמי יורדו מ-400 מיליון ל-50 מיליון שקל בלבד. גם דרישות הלימות ההון יוקלו משמעותית ל-0% לעומת 12% שנדרשו עד היום. ההקלות יבוטלו בהדרגה מרגע שהבנק יגיע להון עצמי של 600 מיליון שקל. הסיכומים הושגו בפגישה ביום חמישי בין שר האוצר והנגידה קרנית פלוג.