אאא

הקבלן לא מסר דירות - הדיירים תקועים: עשרות משפחות חרדיות שרכשו דירות בביתר עלית היו אמורות להיכנס לדירות כבר לפני כחודשיים, אלא שהאכלוס מתעכב. בעירייה מסבירים כי מדובר בקבלן שביצע חריגות ואף טרם הגיש אישורים בסיסיים, הקבלן מצידו האשים בשיחות עם הדיירים את העירייה ברדיפה אישית.

סאגת עיכוב מסירת הדירות בביתר עילית החלה כבר לפני מספר חודשים, כאשר עוד קודם לתאריך האכלוס פנו חלק מהדיירים ל"כיכר השבת" וטענו כי למרות שהדירות כבר מוכנות מזה כחצי שנה, לא מאפשרים להם לאכלס את הדירות בגלל מחסור באישורים הנדרשים על מנת להתאכלס (טופס 4).

בעירייה מסבירים כי המבנים שבנה הקבלן - חיים זקן, נבנו תוך חריגות בנייה, בניגוד לחוק ובניגוד להיתר הבנייה. כאשר חלק מהחריגות הללו אף חורגות מהתב"ע, כך שאין בסמכות הוועדה המקומית כלל לאשרן, אף אם תחפוץ בכך.

לדברי גורמים בעירייה, בכדי לאשר חלק מחריגות הללו, יש צורך להגיש תכנית שינויים. אולם רק לפני שבועיים הגיש הקבלן תכנית שינויים לאישור העירייה, ורק בסוף השבוע האחרון הגיש תכנית שינויים מתוקנת לאחר הערות. "אנחנו מתייחסים לפרויקט הזה בעדיפות עליונה, ופועלים בכל המהירות כדי לסייע לדיירים", אומרים בעירייה, ומוסיפים, כי עד כה כלל לא טרח הקבלן להגיש שורת אישורים בסיסית הנדרשת לאישור אכלוס, כמו אישורי חברת החשמל, כיבוי, הג"א, בטיחות ועוד ועוד, כך שהוא ורק הוא אשם באי עמידתו בהתחייבותו לדיירים.

אלא שהקבלן מצידו, מגלגל את האשמה לכיוון העירייה. אחד הרוכשים מספר ל"כיכר השבת", כי בימים האחרונים החברה הזמינה את הלקוחות לשיחה סגורה במשרדי החברה, שם הטיח חיים זקן דברים קשים בעירייה ובראש העיר,
לטענתם בפני הלקוחות, "מדובר בהתנכלות גסה של ראש העיר ומהנדס העירייה, שבגלל מחלוקות כספיות איתם נאלצים עשרות הלקוחות לשלם בכל חודש שכירות בנוסף למשכנתא והתנהלות ראש העיר פוגעת במוניטין החברה" ציטטו נוכחים בישיבה.

בעירייה דוחים את הטענות. "אלו השמצות חסרות שחר הנאמרות לקוחות כדי להדוף את האש מהחברה. הן מהנדס העיר והן חבר המועצה יוסי שטרית המשמש כיו"ר הועדה המקומית לתכנון ובנייה, פועלים במסירות ובמקצועיות כדי לסייע לתושבים, על אף הכשלים של הקבלן".

אתמול, לבקשת ראש העיר אליו פנו תושבים, נערכה באולם העירייה פגישה בין רוכשים לבין הצוות המקצועי באגף ההנדסה, בה הוסברו לדיירים הבעיות בפרויקט, תוך שהובטח להם, כי העירייה מזרזת את הפרוצדורה ככל הניתן, בכפוף כמובן לעמידת הקבלן בדרישות החוק.

כך או כך, תקועים כעת עשרות מתושבי העיר ששילמו את כל כספם ומשלמים מידי חודש משכנתא ושכירות, כשבינתיים, חלופת האשמות בין הקבלן לעירייה נמשכת.

ניסיונותינו להשיג את תגובת חיים זקן לא צלחו.