אאא

הפרקליט הצבאי הראשי המליץ לנזוף במג"ד שירה במהלך מבצע צוק איתן "מטח כבוד" לעבר מרפאה ברצועת עזה, לזכר קצין שנהרג. הפצ"ר שרון אפק המליץ היום (ג') כי סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר גולן יקיים הליך של נזיפה פיקודית לסא"ל נריה ישורון ששירת כמפקד גדוד שריון במהלך אותו מבצע לפני שנתיים, והורה על ירי פגזים לעבר מבנה, תוך שהוא מתאר את הירי ברשת הקשר כ"מטח כבוד והצדעה" לזכר סרן דימה לויטס, שנהרג יום קודם לכן מאש צלפים מאותו מבנה.

אותו מקרה נחקר על ידי מצ"ח ובחקירה לא עלו ראיות לכך שלא הייתה הצדקה מבצעית לירי. בנוסף התברר כי לא היו נפגעים מהירי למרפאה. עם זאת, בהודעת דובר צה"ל נאמר כי הפצ"ר אפק מצא פסול בדברי סא"ל ישורון לפקודיו, מהם עלה מסר שירי של מטח כבוד או כאקט של נקמה הוא לגיטימי.

"מסר כזה עלול לטשטש את גבולות המותר והאסור ולהכשיל חיילים ומפקדים שנחשפים אליו, בפרט בעת לחימה", הסביר הפצ"ר, "הוא אינו תואם את ערכי צה"ל ויש באמירתו כשל פיקודי". הפצ"ר אף המליץ כי תוצאות ההליך הפיקודי יילקחו בחשבון במסגרת החלטות עתידיות בדבר שיבוצו וקידומו של סא"ל ישורון.

מפקדיו וחייליו של לויטס לא השתתפו בהלוויה והמשיכו בפעילות המבצעית שלהם במסגרת המבצע. ישורון לא היה יכול שלא להתייחס לפקודו שנהרג, קרא אז לחייליו להאזין לרשת הקשר והספיד את המ"פ האהוב. "נצטרף לכל האנשים שמלווים את דימה בדרכו האחרונה ונירה מטח של כבוד ושל הצדעה לקצין הזה על הנקודה שממנה ירו הנבלות על הטנק שלו וקיפחו את חייו", נשמע אומר אז סא"ל ישורון. הקולות מההספד ומהירי פורסמו ב-ynet.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אתמול, פה בדיוק במקום הזה, איבדנו את דימה", אמר אז המג"ד לחייליו. "דימה, שלא הספיק להיות הרבה זמן מפקד של הפלוגה, הספיק בזמן קצר להראות איזה קצין רציני, איכותי ובעל מוטיבציה הוא היה. בזמן מאוד קצר הוא נכנס לפלוגה, לקח אותה על הכתפיים והוביל אותה גם במבצע הזה שכולנו משתתפים בו להצלת תושבי הנגב וישראל בכלל".

המג"ד פנה ללוחמיו והסביר להם על צדקת הלחימה ברצועה. "תראו את ההבדל בינינו לביניהם. בזמן שאנחנו נכנסנו לפה לסכן את עצמנו ולהגן על תושבי הדרום מירי רקטות, הם נכנסים לתוך המסגדים, לתוך המרפאות, בתי החולים ובתי הספר ומשם יורים עלינו. זה בדיוק ההבדל המהותי בינינו לביניהם. דימה הבין את ההבדל הזה כל כך טוב ומסר את הנפש בצורה מעוררת כבוד שראויה להערכה ולהערצה".

"בשעה הזאת בדיוק שדימה נקבר בהר הרצל בירושלים", המשיך המג"ד, "הלב היה רוצה להיות שם, אבל הראש אומר שצריך להיות כאן ולהמשיך. לא באנו לכאן בשביל הכיף. יש לנו משימה חשובה שאני גאה מאוד לראות אתכם לוקחים בה חלק". סא"ל ישורון המשיך לחזק את חייליו. "אני סומך עליכם שתמשיכו, על אף כל הכאב והקשיים שמלווים כל לוחם. אני גאה בכם וסומך עליכם. היכונו למגע לזכרו של דימה. תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים". בעקבות אותו מטח, הוא כאמור ננזף.