אאא

שר הביטחון הנכנס מגיב לראשונה לסערת האיומים על המ"פ של החייל היורה. "אני מתנגד לכל תקיפה או הטחת עלבונות בקציני צה"ל", אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן בעת ביקורו בארצות הברית, בהתייחסות ראשונה לאיומים שספג רס"ן תום נעמן, לאחר שהעיד במשפטו של אלאור אזריה. ליברמן הבהיר כי הוא אינו מתערב בהליך השיפוטי. במהלך היום הגיבו גורמים פוליטיים נוספים לפרשה, ובהם שר החינוך נפתלי בנט, אולם ראש הממשלה נתניהו לא הגיב.

מוקדם יותר הערב שוחח הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, עם רס"ן נעמן והעניק לו גיבוי מלא. הרמטכ"ל הדגיש כי הנורמה המצופה מקציני צה"ל וחייליו היא אמירת אמת ומתן עדות אמת. רא"ל איזנקוט הוסיף כי יש לאפשר למשפט בבית הדין הצבאי בעניינו של סמל אזריה להתנהל לפי הכללים המקובלים וללא התערבות חיצונית, ולאפשר לעדים מטעם התביעה וההגנה לומר את האמת ללא חשש וללא מורא. "כל ניסיון להפעיל לחצים על המעורבים בהליך המשפטי ראוי לגנאי", סיכם.

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס אף הוא לאיומים על רס"ן נעמן: "ההסתה הפרועה נגד המ"פ היא חציה נוספת של גבולות, וחובה להיאבק בה. אני קורא להנהגה להפסיק לקרוץ למיעוט הקיצוני, לצאת בקול ברור ונחרץ נגד התופעה הפסולה הזו, להעניק גיבוי בסיסי וערכי ללוחם ולמפקד המגלה אומץ לב לא רק בשדה הקרב".

מאז שהעיד בשבוע שעבר נגד פקודו לשעבר אזריה, הפך רס"ן נעמן למוקד הסתה פרועה מצד גורמים המזוהים עם הימין. לאחר שכונה "בוגד" ו"בושה למדינה", ועבר שיימינג ברשתות החברתיות ובקבוצות וואטסאפ, התייצבו הבוקר בני משפחתו להגנתו. "הבן שלי עושה את מלאכתו הכי טוב שיכול להיות, חבל שאין עוד כמותו במדינה", אמר אביו, עמוס.

רס"ן נעמן העיד ביום חמישי האחרון בבית הדין הצבאי ביפו ושחזר את השתלשלות האירועים: "אלאור אמר לי, 'המחבל חי והיה צריך למות'. כעסתי עליו שהוא ביצע ירי בתוך זירה בפיקודי, ללא אישורי. לקחתי אותו הצדה ואמרתי לו שיישאר בעמדה ולא יזוז. לא הייתה הצדקה מבצעית לירי של אלאור".

לאחר פרסום העדות החלה ברשתות החברתיות הסתה נגד המ"פ מחטיבת כפיר, בעיקר מצד פעילי ימין. בין היתר נכתב עליו שהוא "מפקיר את פקודיו" ואף הופצו תמונות שלו ברחבי הרשת ובקבוצות וואטסאפ ומעליהן מתנוססת המילה "בוגד". הראפר יואב אליאסי, "הצל", שלחשבון הפייסבוק שלו יותר מ-237 אלף עוקבים, כתב: "היום העיד המ"פ של הלוחם מחברון נגדו והוכיח סופית שכל מה שידענו על צה"ל של פעם - אחוות הלוחמים, הקצין שמסתער ראשון שקופץ על הרימון, האמינות - הכול הלך לפח, שאתה צריך לכסות את התחת של עצמך ולדאוג לקידום שלך. איזה חייל יילך לקרב אחרי מפקד שלא מגבה אותו במיליון אחוז?! וזה עצוב לי וכואב לי לכתוב את זה".