אאא

בבוקר שלאחר הכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו על רצונו לפתוח את חומרי ועדת החקירה לגבי פרשת ילדי תימן, מתפרסם היום (רביעי) מפיו של גורם משפטי בכיר בעיתון ידיעות אחרונות, כי הכוונה כעת היא לפתוח את כל תיקי הילדים שבארכיון משרד הרווחה.

בראיון שמובא כאן כעת ונערך בשנת תשנ"ז, פותח הרב מנחם פרוש ז"ל, יו"ר מרכז אגודת ישראל וחבר הכנסת מטעמה במשך שנים רבות, את כל הקלפים - כפי שעוד לא עשה אף אחד לפניו - לגבי פרשת החטיפות המדוברת.

דבריו חריגים במיוחד, בהינתן העובדה שהוא - כביכול מהצד האשכנזי - היחיד מהבכירים בתקופת קום המדינה, שמדבר גלויות אודות מעשים, שלטענתו שמע עליהם באופן אישי, מגורמים שהיו אז מעורבים בפרשה הקשה.

להלן חלק נבחר מהראיון שהוא קיים בשעתו לערוץ 2 (המראיין - מתי כהן):

"אני חושב שזה הכתם המחפיר ביותר של מדינת ישראל, הכתם הזה של חטיפת ילדי תימן. חטפו ילדים", פותח הרב פרוש את דבריו בנחרצות. "אני לא יכול להגיד עוד דברים חמורים ביותר, אבל היתה הכוונה ברורה: 'מגיעים עכשיו ילדים מתימן, למשפחות ברוכות ילדים, וניקח מהם את הילדים', וככה הם נהגו".

מי ידעת אז שעוסק בחטיפת הילדים?

הרב פרוש: "העובדות הסוציאליות, והשמאלנים היו מאחורי הקלעים, במפלגותיהם. בעליית הנוער פעלו כוחות כאלה סמויים שזו היתה מטרתם".

מהשיחות שקיימת עם אותם אנשים - שבשמם אתה לא מוכן לנקוב - למען הצדק ההיסטורי: מה היתה השיטה שלהם כפי שהבנת מפיהם?

הרב פרוש: "הם ריחמו על תנאי החיים של המשפחות ברוכות הילדים, ולמען הילדים כדי שלא ירעבו, ראו אותם כרעבים, לקחו אותם גידלו אותם והעלימו אותם מההורים. זו היתה האווירה אז".

זה הגיע ללשכתו של ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון?

הרב פרוש: "לא, זה נעשה מאחורי גבו של בן גוריון. אני זוכר שיחה אחת שהיתה לי איתו בנושא הזה, והוא לא האמין, לא העלה על הדעת. 'תסלח לי', ככה אמר לי אז, 'אתה ביררת את זה לפני שאתה מביא אלי האשמה כזאת?"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ומה השבת לו?

הרב פרוש: "השבתי: זה ידוע, תברר את העובדות ותיווכח בזה".

היום אנחנו יכולים למצוא את הילדים? היתה איזו שיטת רישום לגבי הילדים האלה, כך שאפשר יהיה לאתר אותם?

הרב פרוש: "בעבודה אינטנסיבית, מדוקדקת וברצון להגיע לאמת - אפשר. וזה מה שאנחנו צועקים ודורשים: אלה שיודעים, שיגלו".

חלק מהאנשים האלה (החוטפים. א.ר.) חיים היום?

הרב פרוש: "כן".

ואין שום אפשרות, אדוני, שתנקוב בשמות?

הרב פרוש: "אני אגיד לך כך: הלוואי ולא הייתי מפחד לגלות את השמות".

צפו בראיון המלא מתוך "פגוש את העיתונות", חדשות 2