אאא

בשורה משמחת לאבות הטריים: מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה שלישית את הצעת החוק שיזמה חברת הכנסת מהאופוזיציה, תמר זנדברג (מרצ), לפיה תינתן לאבות חופשת לידה קצרה של שישה ימים.

לפי הצעת החוק, שלושת הימים הראשונים ייחשבו כחופשה שנתית ושלושה ימים נוספים ייספרו כימי מחלה. אם אין לעובד ימי חופשה המגיעים לו, שלושת הימים הראשונים יהיו כדין חופשה ללא תשלום. בימים הנותרים דין ההיעדרות כדין היעדרות מפאת מחלה, כאשר רואים את ימי ההיעדרות כיום השני והשלישי למחלתו והעובד יהיה זכאי לגבי ימים אלו לתשלום חלקי לפי חוק דמי מחלה.

החוק, שהתקבל פה אחד (64 תומכים ללא מתנגדים), יכנס לתוקף באופן מידי והחל מהבוקר אבות יוכלו לנצל את התקופה ולהיות עם משפחתם וילדיהם בימים הראשונים לחייהם. עד היום לא הייתה חובה למעסיק לאפשר לעובד לצאת לחופשה לאחר יום הלידה, ועובדים היו תלויים ברצונו הטוב בנושא

שר החקלאות, אורי אריאל, אשר יזם את החוק כבר בכנסת ה-18, אמר: "האבות הם חלק בלתי נפרד מההורות ונכון לאפשר להם להיות עם התינוקות שרק נולדו. כמו כן, מגיע לאימהות שהאב יהיה לצדן באותם רגעים חשובים ורגישים של הרחבת המשפחה. כאב לשישה ילדים וסב לשמונה נכדים אני שמח שהחוק עבר וגאה שהייתה לי את הזכות להיות מיוזמיו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ישראל כיום היא אחת מחמש מדינות בלבד ב-OECD שלא מעניקה חופשת לידה לאבות ולכן שיעור הגברים היוצאים לחופשה כזו בישראל, על חשבון ימי החופשה של האם, עומד על 0.4% בלבד. על פי החוק החל מ-6 שבועות לאחר הלידה יכול האב להחליף את האם בחופשת הלידה אך בפועל כאמור, מעטים מאד מנצלים זאת מסיבות רבות חברתיות וכלכליות.

"אני גאה להעביר בקריאה שלישית חוק שישפיע על הורים של 170 אלף תינוקות מדי שנה", אמרה ח"כ זנדברג לאחר ההצבעה. "סוף סוף יקבלו אבות את הזכות המובנת מאליה להיות עם ילדיהם בימים הראשונים לחייהם מבלי להיות תלויים בחסדי המעסיק. השלב הבא יהיה להשוות את זכותם של העצמאים בנושא", הוסיפה.

השר זאב אלקין התייחס גם הוא לנושא ואמר: "אני מברך על אישורו הסופי של החוק וגאה בתרומתי הצנועה לקידומו בממשלה. כאב טרי בעצמי, אין לי ספק שישנה חשיבות עצומה להמצאתו של האב בימיו הראשונים לאחר הלידה". אלקין התייחס לעובדה שהקואליציה סייעה להעביר חוק של חברת כנסת מהאופוזיציה, דבר שאינו שכיח ואמר, "החוק יסייע הן לאב ולאם והן לרך הנולד ולכן ראיתי לנכון לסייע לחברת הכנסת זנדברג לקדם את החוק. בנושאים כאלו חשובים אין קואליציה או אופוזיציה, כולנו כאן יחד".