אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המריא הבוקר (שני) לביקור ממלכתי במדינות אפריקה, ראשון מסוגו זה עשרות שנים של ראש ממשלה ישראלי. נתניהו יעבור במהלך הביקור, שיימשך ארבעה ימים, בארבע מדינות. הסיור יתחיל באוגנדה, ימשיך לקניה ורואנדה, ויסתיים באתיופיה. את ביקורו יסיים נתניהו ביום שישי, אז הוא צפוי לשוב לישראל.

"אני יוצא עכשיו לביקור היסטורי באפריקה", אמר נתניהו בנתב"ג טרם המראתו. "הביקור ייפתח בפגישת פסגה עם מנהיגים משבע מדינות באפריקה שבאים במיוחד לאנטבה ואוגנדה כדי לקיים את הפגישה הזו, לקבל ראש ממשלה מישראל בפעם הראשונה מזה עשרות שנים על אדמת אפריקה".

לדבריו, "יש למסע הזה חשיבות גדולה מאוד, גם מבחינה מדינית, כלכלית וביטחונית, ואני שמח שישראל חוזרת לאפריקה בגדול". נתניהו הוסיף: "אנחנו פותחים את אפריקה לישראל שוב. בנוסף, יהיה בביקור הזה מפגש מרגש באנטבה, במקום שבו התבצע מבצע החילוץ הגדול. ישתתפו בו גם חיילים שהשתתפו במבצע וגם כמובן חלק מהניצולים".

נתניהו סיים את דבריו ואמר "אפריקה מתרגשת וגם אני מתרגש מאוד", וגרר הלצות רשת רבות בנוגע ל"התרגשות" האפריקאית.

הביקור ההיסטורי ייפתח בטקס מיוחד בשדה התעופה של העיר אנטבה באוגנדה, לציון 40 שנה ל"מבצע יונתן" שבו נהרג אחיו של נתניהו, יוני, שהיה מפקד הפעולה לשחרור האזרחים הישראלים שנחטפו על ידי מחבלים והוחזקו בטרמינל המקומי. בהמשך, ייפגש נתניהו עם מנהיגי שבע מדינות ממזרח אפריקה ומדרומה - אוגנדה, קניה, רואנדה, דרום סודאן, אתיופיה, זמביה וטנזניה - בוועידה משותפת.

מאוגנדה ימשיך נתניהו לקניה הסמוכה, מדינה שעמה יש לישראל שיתופי פעולה הולכים וגדלים בתחומי הביטחון והמאבק בטרור. לאחר מכן, יבקר ברואנדה, המדינה שבה התרחש רצח העם החמור ביותר בעולם בעשורים האחרונים, ושחלק מהזדהותה וקרבתה לישראל נובע מהחוויה המשותפת של צמיחה מתוך אסון לאומי.

נשיא רואנדה, פול קגאמה, שיארח את נתניהו וילווה אותו בסיור באתר ההנצחה לרצח העם מ-1994. בשנים האחרונות, סופג קגאמה ביקורת רבה על רקע הידרדרות מצב זכויות האדם והאזרח בארצו. אך במקביל, הוא ממשיך ליהנות מאהדה רבה בקהילה הבינלאומית בשל הצלחתו בשיקום רואנדה ויצירת יציבות פוליטית וביטחונית במדינה לצד צמיחה כלכלית.

נתניהו ישהה ברואנדה כחצי יממה בטרם ימשיך לתחנה האחרונה של מסעו, אתיופיה, המדינה היחידה בין תחנות המסע שיש לה קשר ישיר לאזרחים רבים בישראל על רקע העלייה הגדולה ממנה. בכל ארבע המדינות שבהן יבקר, יתלוו אל נתניהו עשרות אנשי עסקים ישראלים בכירים, שיערכו פגישות עם גורמים רשמיים ועסקיים במטרה להדק את קשרי המסחר בין ישראל למדינות היבשת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בלשכתו של נתניהו הגיבו אמש לפרסומים שהופיעו בימים האחרונים על העלות החריגה של הנסיעה - שנאמדה בכ-28 מיליון שקלים - והכחישו בתוקף שזהו הסכום. בהודעת הלשכה נכתב כי העלות בפועל היא 12.5 מיליון שקלים בלבד, ושחלק גדול מהסכום נובע מדרישות אבטחה של השב"כ לביקור המורכב. נתניהו מגדיר את הביקור באפריקה "היסטורי" וסבור כי תהיה לו חשיבות רבה גם בתחום הכלכלי וגם לגבי מעמדה המדיני של ישראל ביבשת.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, הצביע על כך שלקשר עם אפריקה יתרונות דיפלומטיים רבים וציין כי בהצבעה שנערכה בסוף 2014 במועצת הביטחון של האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967, רואנדה נמנעה, ובכך מנעה השגת רוב להצעה, שנפלה על חודו של קול. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, הוסיף כ למדינות אפריקה היה תפקיד חשוב במהלך הישראלי המוצלח למינויו של דנון עצמו לתפקיד יו"ר ועדה באו"ם - הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה ישראלי מתמנה לתפקיד זה.

"כדוגמא לחשיבות היחסים ניתן לראות את התמיכה חסרת הפשרות שזכינו לה מקניה ומרואנדה, אשר בזמן ניסיון איראני לסיכול המינוי הישראלי לראשות הוועדה, הסכימו להעמיד התנגדות רשמית ופומבית למהלך האיראני ובכך, יחד עם מדינות נוספות, הצליחו לעצור אותו", אמר דנון. הוא הוסיף כי "הפיתוחים הטכנולוגיים הישראליים נמצאים בנקודות מפתח ברחבי היבשת וביניהם ניתן למצוא מתקנים לטיהור מים, טכנולוגיה חקלאית מתקדמת, מתקני אנרגיה סולארית ואף טכנולוגיה ביטחונית המשמשת את כוחות השלום של האו"ם הפועלים במרכזי עימות ברחבי היבשת".

לישראל יחסים כלכליים ענפים גם בתחום הנשק. ישראל ממשיכה להיות יצואנית נשק מרכזית לאפריקה. בשנת 2014 חל גידול של 40% בייצוא הנשק הישראלי ליבשת, כאשר התעשיות הביטחוניות חתמו על חוזים בהיקף של יותר מ-300 מיליון דולרים.