אאא

המחבל היחיד שנותר בחיים ממתקפת הטרור בפריז ב-13 בנובמבר 2015, שבה נרצחו 130 בני אדם, הוא סלאח עבד א-סלאם שהוסגר מבלגיה לצרפת, ומוחזק כיום בהמתנה למשפטו בבית הסוהר פלורי-מרוגי, אחד הקשים והצפופים ביותר באירופה.

החקירה האינטנסיבית של המחבל המבוקש לאחר מעצרו העלתה מה בדיוק היה תפקידו במתקפת הטרור המחרידה בפריז: עד לכידתו היה ידוע כי הוא הסיע חוליית מחבלים לאצטדיון סטאד דה פראנס, אך מחקירתו עלה כי הוא בעצמו גם היה אמור להתפוצץ במקום, אך התחרט ברגע האחרון. אחיו של א-סלאם, איברהים, היה אחד מהמחבלים שהתפוצצו במקום.

ביום רביעי שעבר, ערך חבר הפרלמנט הצרפתי, תיירי סולר, ביקור פתע במתקן הכליאה שבו מוחזק המחבל הבלגי-צרפתי כדי לבחון את תנאי הכליאה שלו ונדהם ממה שראה. סולר, שלביקורו התלווה כתב מהעיתון "לה ז'ורנל דו דימנש", צפה בתאו של המחבל דרך מצלמות האבטחה שעוקבות אחריו 24 שעות ביממה, וגילה שהוא נהנה מחדר כושר פרטי.

סולר, חבר המפלגה הרפובליקנית השמרנית מהמרכז-ימין, סיפר שהוא היה המום מכך שנותנים למחבל לצפות בקביעות בסדרות ריאליטי, ושבתאו של המחבל הותקן ציוד כושר לשימושו הבלעדי בלבד בבית סוהר שסובל מצפיפות אדירה ומתנאי כליאה קשים ביותר. על דיווחי התקשורת הצרפתית בחודשים האחרונים, בכלא פלורי-מרוגי יש מקום ל-2,855 אסירים, אך בפועל הוא מאכלס יותר מ-4,370 (יותר מ-150% תפוסה). סולר טוען כי המצב בכלא גרוע עוד יותר מהנתונים שפורסמו ושהתפוסה בו עומדת על 190 אחוזים. הוא הוסיף כי המזרנים שעליהם ישנים האסירים בתאי הכליאה מונחים זה על זה כדי לחסוך במקום.

הכתב סיפר מפי גורם בבית הסוהר כי האסירים במתקן עקבו אחר הסגרתו של עבד א-סלאם לצרפת בערוץ הטלוויזיה BFM TV, וכשהוא הגיע לכלא הייתה מהומה גדולה במקום והם - בייחוד האסירים הצעירים - קיבלו אותו בשאגות שמחה ובשריקות.

מתקפת הטרור

את רוב יומו מעביר המחבל הבלגי-צרפתי בתפילה וקורא בקוראן. "אחרי התפילה שלו, עבד א-סלאם יושב על המיטה שלו וקורא בקוראן", סיפר חבר הפרלמנט הרפובליקני סולר. כל צעד וצעד של המחבל מתועד במצלמות ונרשם במחברות. חלק אחר מזמנו הוא מקדיש לאכילה. "מאז תחילת הרמדאן, הטרוריסט ממתין לסוף היום כדי לאכול את ארוחת הערב ששוברת את הצום. הוא צופה קצת במשחקי היורו (טורניר אליפות אירופה בכדורגל לנבחרות שנערך בימים אלה בצרפת), אבל הקטע הכי חזק אצלו זה תוכניות ריאליטי. הוא צופה בסדרות האלה במשך שעות על גבי שעות".

אף שבבתי סוהר רבים מחויבים האסירים לקום בשעת בוקר מוקדמת, נראה כי המחבל מפריז לא מוגבל וקם מדי בוקר בסביבות השעה 11:00.

על אף התנאים הנוחים, סיפר סולר לפי מה שראה במצלמות האבטחה, שא-סלאם נראה "עייף ועצבני". למחוקק הצרפתי נודע שהמחבל התלונן בפני הרשויות בצרפת על כך שהוא נמצא תחת מעקב 24 שעות ביממה, כולל בזמן שהוא ישן. רשויוית הכלא הסבירו כי בכך הם מונעים ממנו לשים קץ לחייו. היחסים של המחבל עם הסוהרים בכלא טובים יחסים. בתחילה הוא דיבר אליהם בצורה מנומסת, אך ככל שחלף הזמן הוא הפסיק לדבר איתם. לעתים, כשהסוהרים עורכים עליו חיפוש גופני, הוא אף מתעצבן ונכנס לעימותים מילוליים איתם.