אאא

במהלך פעילות מבצעית של מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות ושוטרי משטרת ישראל בירוחם בסוף השבוע שעבר סוכל המשך פעילותה של חוליית שודדי עתיקות, שפעלה מזה זמן לחיפוש מטבעות עתיקים באתרי עתיקות באזור הדרום. בעת ביצוע צו חיפוש בבית בירוחם נחשפו שישה גלאי מתכות חדישים ומשוכללים ומאות מטבעות עתיקים, שנבזזו על ידי השודדים באתרי עתיקות רבים באזור הדרום בעת האחרונה.

מידע שהגיע למפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות לפני כחודש הצביע על מספר חשודים שעסקו בחיפוש עתיקות באתר עתיקות מוכרז ליד קיבוץ שדה בוקר בדרום. החשודים נצפו כשהם לבושים במדי הסוואה, סורקים את השטח באמצעות ארבעה גלאי מתכות ובידיהם כלי חפירה. החשודים חפרו באתר, ועל פי החשד בזזו ממנו מטבעות עתיקים תוך שימוש בכלי החפירה ובגלאי המתכות המשוכללים.

ראשונים הגיעו לאתר העתיקות מפקחים מתגברים של רשות הטבע והגנים (רט"ג), שזיהו את פעילות החשודים ואף הספיקו לצלמם. אך עוד לפני הגעת כוחות שיטור למקום, נמלטו החשודים ברכב. המידע הועבר על ידי מפקחי רט"ג לאנשי היחידה למניעת שוד עתיקות שפתחו בחקירה עם השוטרים.

בעקבות החקירה זוהו החשודים – בני משפחה אחת תושבי העיר ירוחם. כאמור, בסוף השבוע נערך חיפוש בביתם שאישש את החשדות נגדם. אחד החשודים עוכב לחקירה בתחנת משטרת ישראל בירוחם, נחקר באזהרה והודה בחשדות המיוחסים לו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדברי גיא פיטוסי מפקח היחידה למניעת שוד באזור הדרום "רשות העתיקות, בשיתוף פעולה עם אנשי רשות הטבע והגנים, הסיירת הירוקה ושוטרי תחנת ירוחם, הצליחו לאחר חקירה לסכל את המשך פעילותה של חוליית השודדים, שגרמה לנזקים רבים באתרי העתיקות בדרום. ברשות החשודים נתפסו מאות מטבעות עתיקים שהוצאו מהקשרם הארכאולוגי. אילו המטבעות היו מתגלים בחפירות מסודרות על ידי ארכאולוגים יכולנו לספר לציבור סיפור היסטורי מרתק על תולדות כל אתר ואתר. כרגע, עקב פעילות השודדים, מידע זה אבד לנו לנצח ולא נוכל לשחזרו. הנזק הוא בלתי הפיך."

"החולייה השתמשה בציוד גילוי מתכות משוכלל ויקר, וניכר שהם השקיעו ממון רב ברכישתו. סיכול המשך פעילותה של החולייה יסייע להגנה על אתרי העתיקות באזור הדרום".

מרשות העתיקות נמסר, שבסיום החקירה יועבר חומר החקירה לתביעה להכנת כתב אישום נגד חברי החוליה. פגיעה באתר עתיקות היא עבירה בסיווג פשע שהעונש הקבוע בגינה בחוק הוא עד חמש שנות מאסר.