אאא

בנו של פואד בן אליעזר תבע את אביו בבית המשפט, תביעה אמתית או תרגיל משפטי? על השאלה הזו ניסה בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב לענות.

התיק הפלילי נגד חבר הכנסת לשעבר, בנימין (פואד) בן אליעזר מתנהל מאז פברואר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אצל השופט בני שגיא. עד כה, הדיון עוסק במצבו הרפואי של בן אליעזר שאף עבר בתחילת השבוע אירוע מוחי קל. בתקופה זו התנהל במקביל הליך נוסף בבית משפט לענייני משפחה בתל אביב, בפני השופטת ורד שביט פינקלשטיין, שבו תבע בנו הבכור של בן אליעזר מאביו להשיב לו כספים שלטענתו שייכים לו ונמצאו בכספת השייכת לאב.

כתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בתחילת דצמבר, מייחס לבן אליעזר עבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. הוא מואשם (ביחד עם אחרים) בכך שבתקופה שבה כיהן כשר בממשלות ישראל דרש וקיבל סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש בין היתר נדל"ן.

בכתב האישום מתארת התביעה, מעבר לכספי שוחד שקיבל לטענתה בן אליעזר בהיקף של 2.2 מיליון שקל, גם הכנסות ממקור לא ידוע בהיקף של כ–4 מיליון שקל. חלק מהסכום - 575 אלף דולר - נמצא בכספת שלו בבנק דיסקונט.

בשבוע שעבר התיר בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, לבקשת  "כלכליסט", לפרסם כי אופיר בן אליעזר ואשתו שירלי הגישו ב–20 לדצמבר תביעה, באמצעות עורכת הדין טוני שלם, נגד בנימין בן אליעזר, להחזר של 522 אלף דולר (כ–2 מיליון שקל) שנתן לו אופיר לשמירה בכספת.

לפי כתב התביעה, אופיר — בנו הבכור של בן אליעזר מנישואיו הראשונים, שעזב את ישראל יחד עם אמו כשהיה ילד — מכר ב–1986 את עסקיו בגרמניה והגיע לישראל במטרה לחיות כאן, והביא אתו 330 אלף דולר.

"מאחר שבעת ההיא טרם גמלה בלבו ההחלטה היכן לחיות ולהקים משפחה, בחר התובע להשאיר את כספיו אצל אביו, הנתבע, למשמרת", נטען. אופיר בן אליעזר ציין כי הוא סמך על אביו וידע שבכל עת שיבקש, הוא יקבל את הכספים שנשמרים עבורו. לבסוף, הוא בחר להשתקע בארה"ב והקים שם משפחה.

"החל מהתקופה ההיא ועד 2006, נהגו התובעים להעביר מפעם לפעם לנתבע כספים בסכומים שונים, על מנת שישמור עבורם את כספיהם. התובעים סמכו על הנתבע באופן מוחלט ומפאת כבודו וכבוד ערכי המשפחה, מעולם לא נחתם בין הצדדים הסכם. האמון בין הצדדים היה מוחלט".

המדינה אמנם חילטה את הכספים, אך אופיר ושירלי טענו כי לאחר שהוגש כתב האישום, ונמצאה הכספת ובה הדולרים, הם חששו כי בן אליעזר או אשתו יעבירו לבתם המשותפת שמתגוררת בניו זילנד 400 אלף דולר ששייכים להם. ולכן הגישו את התביעה.

מתברר כי בן אליעזר עצמו לא מסכים עם טענותיו של בנו, כשבועיים לאחר הגשת התביעה, פנה בן אליעזר לבית המשפט, באמצעות עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין ממשרד ד"ר י. ויינרוט ושות' בבקשה לסלק על הסף את התביעה של בנו. הוא ציין כי "הנתיב הדיוני היחיד בו יכולים המשיבים לצעוד כדי לקבל את כספם הוא באמצעות פנייה למדינה", וטען כי בתביעה נפלו פגמים — לא צורף תצהיר לאימות העובדות, לא צורפה רשימת מסמכים התומכים בעובדות הנטענות — ולכן יש למחוק אותה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי הדיווח בכלכליסט, בתחילת מרץ התקיים דיון בתיק אליו הגיעה רק שירלי בן אליעזר ועורכי הדין משני הצדדים. התובעים טענו כי אין להם מסמכים מכיוון שמדובר בבני משפחה, וכי בן אליעזר בעצמו הודה במשטרה שמדובר בכסף של בנו. עורך דינו של בן אליעזר טען כי מעבר לפגמים בכתב התביעה מדובר בכסף שהמדינה הטילה עליו חילוט זמני. לדבריו, לא ייתכן שהמדינה היא זאת שטוענת שהכסף לא שייך לאופיר ושירלי בן אליעזר, ובכל זאת הם מגישים תביעה נגד האב.

התביעה של הבן נגד האב מעלה את החשד שמדובר ב"ספין", שנועד להראות כי מקורו של הסכום שנמצא בכספת ידוע ובסך הכל מדובר במשמורת משפחתית מה שאמור לנקות את שמו של בן אליעזר. עו"ד חדד שמייצג את בן אליעזר האב, התייחס לכך בדיון ואמר כי הוא חושש שהמדינה תחשוב שמנסים "לעשות תרגיל" על הכסף, ולכן בכוונתו לבקש לצרף את היועץ המשפטי לממשלה להליך.

המדינה בעצמה ביקשה להצטרף להליך (בנימין בן אליעזר תמך בבקשה זו), כשהיא טוענת שאופיר ושירלי לא טענו במסגרת החקירה הפלילית כי הכספים שנתפסו שייכים להם, אך ב–5 ליוני הוגשה מטעם הצדדים בקשה בהסכמה לדחיית התביעה ללא צו להוצאות ומבלי שתיפגע זכותו של התובע לפנות למדינה ולדרוש את זכויותיו.

השופטת אישרה את הבקשה והתביעה נדחתה. בשבוע שעבר היא נתנה החלטה להתיר את פרסום ההליך וההסכמות שהצדדים הגיעו אליהם.