אאא

מפגש היסטורי ונדיר של אישיות מצרית בכירה בישראל אחרי תשע שנים: שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי, הגיע היום (א') לישראל ונפגש בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו שמחים לארח אותך בירושלים", אמר נתניהו לאורחו לפני פגישתם. "אני מברך את ההצעה של א-סיסי ליוזמה בהובלה מצרית להשיג שלום עם הפלסטינים ושלום אזורי".

נתניהואמר עוד: "אני קורא שוב לפלסטינים ללכת בעקבות מצרים וירדן וללכת למשא ומתן. זו הדרך היחידה שבה אנחנו יכולים ליישב את המחלוקות ולהשיג חזון שלום על בסיס פתרון שתי מדינות לשני עמים".

שר החוץ המצרי הודה לנתניהו על קיום הפגישה וציין כי "הביקור שלי בישראל מתרחש בצומת קריטי ומאתגר למזרח התיכון. הסכסוך הישראלי-פלסטיני נמשך כבר יותר מחצי מאה, גובה אלפי קורבנות ודוחה את התקווה של מיליוני פלסטינים לייסד מדינה עצמאית, שמבוססת על גבולות 1967 ובירתה מזרח ירושלים".

הוא הוסיף בהקשר זה כי הסכסוך מביא "ייאוש למיליוני ישראלים לחיות בשלום, בביטחון וביציבות. המצב במזרח התיכון הופך למסוכן יותר, במיוחד כשהטרור ממשיך לגדול ומעמיד איום ממשי לתושבי האזור ולעולם . אף אזרח, קבוצה או עם מחוסן מהאיום הזה. הקונפליקט נפוץ מעבר לאזור, מעורר סבל אנושי ומאיים על היציבות של המזרח התיכון".

שוכרי אמר עוד לנתניהו כי "היום הוא ההמשך של תחושת האחריות המצרית ארוכת השנים להגיע לשלום אזורי, גם במצרים וגם בקרב הפלסטינים והישראלים, שסובלים זה שנים רבות בשל הסכסוך. הביקור הזה נעשה על רקע חזונו של הנשיא א-סיסי, שהוא תיאר ב-17 במאי, ליצירת הסכם בין ישראל לפלסטינים ולהבאת הסכסוך הזה לסופו".

(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
הגדלה

שר החוץ המצרי הוסיף: "לתהליך כזה תהיה השפעה ענקית וחיובית על כל המזרח התיכון. מצרים עדיין מוכנה לפעול למען המטרה הזו עם תמיכת שני הצדדים וכן עם הקהילה הבינלאומית כדי להביא לאיזון ולצדק".

גורמים דיפלומטיים בקהיר הגדירו הבוקר את פגישתו של השר המצרי שוכרי עם ראש הממשלה נתניהו "חשובה". מדובר כאמור בביקור הראשון זה תשע שנים של אישיות מצרית רשמית בישראל מאז הביקור של שר החוץ המצרי לשעבר אחמד אבו אל-ריט בארץ ב-2007.

הגורמים ציינו עוד כי שוכרי הגיע בשליחותו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, כדי לדון עם נתניהו בסוגיה הפלסטינית והתנעת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. הגורמים אף העריכו כי הביקור מהווה הכנה לביקור אפשרי של נתניהו במצרים.

נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה הבוקר לביקורו של שוכרי ואמר: "הביקור חשוב מהרבה בחינות והוא מלמד על השינוי ביחסים, לרבות קריאתו של הנשיא המצרי א-סיסי לשלום".