אאא

מליאת הכנסת התכנסה היום (רביעי) לדון בדו"ח ועדת ביטון להעצמת הזהות של יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך, ובהתבטאויות הגזעניות הנשמעות לאחרונה.

ח"כ אשר אמר כי התנצלותו של המשורר ארז ביטון שנבהל מהביקורת שהוא הולך לקברות צדיקים ואמר שזה חלק שולי מהדו"ח, מעוררת מחשבה על תופעת הגזענות: "אני לא בטוח שיש כאן גזענות על רקע של מזרחי ואשכנזי יש כאן משהו יותר עמוק" אמר ח"כ אשר.

"אם מנסים לחשוב ביחד איך יכול להיות שאשכנזים מראשי האליטות שהדמוקרטיה בגרונם הם אלו המתייחסים בבוז ובפטרונות כלפי היהודים המזרחיים, ואיך זה מסתדר עם כך שאותם אלו הם הראשונים שנלחמים כאן בכנסת ובמקומות אחרים נגד הגזענות כשהיא מופנית כלפי ערבים או כלפי  עובדים זרים, גם אם הם מחבלים או מסתננים שגורמים לנזק למדינה. איך זה מסתדר ביחד שאותם לוחמי החופש והדמוקרטיה והאנטי גזענות האלה הם אותם אלו שמתבטאים בביטויים הכי גזעניים בדוגמאות שראינו?" שאל ח"כ אשר

"איך אותם אנשים שהדמוקרטיה בגרונם והמצהירים שהם לא עושים דברים בכפייה הם אותם אנשים אשר חטפו ילדים מהוריהם, גזזו את פאותיהם ושלחו אותם בכפייה לקיבוצים. כיצד זה מסתדר," המשיך ח"כ אשר: "התשובה היא אחת - מה שמפריע לאותם אליטות אלו שהם יודעים שהציבור המזרחי הוא ציבור שבא עם המסורת שלו לארץ, זה ציבור שמכבד את  ההלכה, שכן הולך לקברי צדיקים, ציבור שראה את יראת השמיים של הסבא והסבתא שלו, הגזענות הזאת היא לא הגזענות הסטנדרטית זו גזענות המגיעה ממניע אחר לגמרי".

"אותה הבעיה שיש להם עם הצבור המזרחי יש להם גם עם החרדים האשכנזים, כי יש להם בעיה עם הדתיות ועם הדת. הם פחדו ומפחדים מכך עד היום, הם רואים שיש ציבור ענק במדינת ישראל שגם אם הוא לא דתי היום הוא שומר מסורת. הוא יודע היכן ניתנה התורה. זה מה שמפחיד אותם, זו הסיבה להתנשאות ולזלזול שלהם - כדי לגרום ולחנך את בני הנוער לא להאמין בקברים, לא להאמין בתפילות, לא בתהילים. הם רוצים שהנוער לא יידע מי זה דוד המלך".

"זו לא גזענות שבאה מגזענות סטנדרטית, כי אם היתה גזענות על כהי עור, אז גם העובדים הזרים הם כהי עור ועליהם הם מגינים יותר מאשר עליכם. זה מרצונם להפוך את עם ישראל ככל הגויים והקורבנות הגדולים של הגזענות הם אותם אלו שבאו עם המסורת, שלא עברו שואה ולא נכחדו, והגיעו לארץ כמויות של אנשים מאמינים לארץ. הם פחדו שכולם הולכים להיות שומרי תורה ומצוות".