אאא

חלמתם על דירה? מחכים כבר כמה שנים שהמחירים כבר ירדו? תמשיכו לחכות כי המחירים ממשיכים לעלות גם כשכבר היה נראה שאין עוד לאן.

ברבעון השני של שנת 2016 חלה עלייה של 2.5% במחירי הדירות בישראל, לעומת הרבעון הראשון. כך עולה מהסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים. על פי הנתונים, בשנה החולפת נרשמה עליית מחירים בשיעור ממוצע של 8%, והמחיר הממוצע של דירה בתל אביב חצה את רף 3 מיליון שקלים.

על פי הסקירה, מחירי הדירות בתל-אביב עלו ברבעון השני ב-4% לעומת הרבעון הראשון של השנה, וב-13% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. המחיר הממוצע של דירת 4 חדרים חדשה או מיד שנייה בעיר ללא הפסקה עומד על 3.091 מיליון שקל.

בירושלים לעומת זאת חלה ירידה במחירי הדירות בשיעור של 3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אולם ברבעון השני חלה עלייה של 1%. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בבירה עומד על 1.948 מיליון שקל. בחיפה וברחובות לא חל שינוי במחירי הדירות ברבעון השני, שעומדים על 1.374 מיליון שקל ו-1.531 מיליון שקל בהתאמה.

מלאי הדירות החדשות שטרם נמכרו, נכון לחודש מרס 2016, עומד על כ-28 אלף יחידות דיור - עלייה קלה ביחס למלאי ברבעון הקודם. עוד עולה מהנתונים כי בחודש יוני 2016, היקף המשכנתאות שנטל הציבור עמד על כ-5.6 מיליארד שקל - נתון הגבוה במעט מהממוצע בשנה האחרונה, וזאת למרות עלייה בשיעורי הריבית למשכנתאות.

בלשכת השמאי הממשלתי מסבירים כי מחירי הדירות המשיכו לעלות ברבעון השני של השנה בטווח שיעורים הדומה לאלו שנצפו בשנה החולפת. השפעות תוכנית מחיר למשתכן טרם באו לידי ביטוי ברבעון הנסקר בערים שנצפו. בין היתר משום העובדה שמספר נמוך יחסית של דירות הגיע עד כה אל הצרכן הסופי וכן בשל מיעוט פרויקטים מסוג זה בערים הנסקרות.

עם זאת יש לציין כי לפי מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שפורסם אמש יחד עם נתוני מדד המחירים לצרכן, מחירי הדירות רשמו בתקופה של החודשים מאי ויוני 2016 ירידה של 0.3% לעומת חודשים אפריל-מאי. מדובר בירידת המחירים הראשונה שנרשמה מאז אוגוסט-ספטמבר 2015 אם כי מדובר בירידה מזערית במיוחד.

על פי נתוני הלמ"ס, המחיר הממוצע הכלל ארצי של עסקאות מכירת דירה שבוצעו ברבעון השני של שנת 2016 עמד על 1.427 מיליון שקל, בהשוואה למחיר העסקה הממוצעת ברבעון הראשון של שנת 2016 שעמד על 1.446 מיליון שקל. ירידה רבעונית זו, של 1.3%, מבטאת הן את השינוי שחל ברמות המחיר והן את השינוי באיכות הדירות שנמכרו ובגודלן.