אאא

בין הזמנים: כתבת הסיקור אמש (רביעי) של "כיכר השבת" על תופעת הסימפוזיונים בקעמפים הישיבתיים זכתה להדים רבים ומתברר כי במקביל לאותם פאנלים פוליטיים ציבוריים שהפכו לטרנד של ממש במהלך שנות קיומם של הקעמפים, רווחת לה מגמה חדשה של תוכניות נוספות בנושאים שונים המרתקים אליהם לא פחות את תלמידי הישיבות.

אמש, עם תום הסימפוזיון הפוליטי בקעמפ של ישיבת "נתיבות החכמה - וולפסון", המתקיים בקמפוס של ישיבת כרם ביבנה, בהשתתפותם של ח"כ יעקב אשר, ראש עיריית אלעד ישראל פרוש ואיש ש"ס יהודה אבידן, נערכה במקום תחרות ריאליטי יחודית בין התלמידים תחת הכותרת "הנואמים".

בפאנל השופטים ישבו אנשי החינוך והמרצים הרבנים, חיים ולדר, שלמה רוזנשטיין ונתן רוזן ששפטו בין המתמודדים שהשתתפו בתחרות היוקרתית שריתקה את התלמידים במשך למעלה מחמש שעות והסתיימה לאחר מתח רב בשעה 3 לפנות בוקר.

אל רשימת המתמודדים נרשמו 15 מתלמידי הישיבה, כולם כשרוניים ומטיבי דבר שהתחרו ביניהם מי ישכנע את השופטים ואת קהל הבחורים שנטלו חלק פעיל בהתמודדות - לבחור דווקא בהם.

15 הבחורים נחלקו לשלוש קבוצות של חמישה בחורים שכל אחד מהם בחר נושא שדיבר אל ליבו ונתן נאום בן 4 דקות מדודות בשעון עצר.

אחד הבחורים דיבר על כך שיש לחזור ולחבוש קסקטים כפי שהיה נהוג בעולם הישיבות הליטאיות לפני מלחמת העולם, בחור נוסף ניתח את התמודדותו של איל ההון המוזר דונלנד טארמפ לנשיאות ארה"ב, מתמודד נוסף ניסה לשכנע את קהל המשתתפים מדוע נשק גרעיני דווקא תורם לשלום עולמי ומייצר מאזן אימה בין מעצמות המונע מלחמות, נואם נוסף שכנע על היחס הקלוקל של רבים בחברה ליתומים וכן נאומים נוספים.

סימפוזיון בישיבת "אש התלמוד" (באדיבות המצלם)

לדברי השופטים, "כל אחד מהמתמודדים היה נואם ברמה, תותחים באומנות הנאום, היכולים להנחות בקלות אירועי ענק. הם היו שנונים, חכמים, עמוקים ומצחיקים, זה היה אירוע מכונן".

מכל אחת מהקבוצות נבחרו שני בחורים שעברו לשלב הבא והתמודדו ביניהם ראש בראש בוויכוח בנושא ערכי מי יצליח לשכנע וכך ניסו ששת הבחורים להמשיך לשלב הסופי.

אחד הוויכוחים המעניינים היה האם יש להקפיד על תפילת שחרית בהיכל הישיבה, כשבחור אחד טען שיש לעשות זאת משום שעל התלמידים לשמור על גדרי וזמני הישיבה גם אם אין תועלת ללימוד אחר כך ואילו חברו טען שאין להקפיד על כך והעיקר לדבריו זו שמירת סדרי הלימוד הקבועים.

מששת הבחורים נבחרו ארבעה שהגיעו לגמר הסופי, או אז השיפוט עבר לתלמידי הישיבה אשר היו אמורים להתקשר למוקד טלפוני מיוחד ולהצביע עבור "הפייבוריט" שלהם.

אחד הבחורים נאם מדוע יש להתיר שימוש בטלפונים כשרים לתלמידי הישיבה כשמנגד חבירו הביע התנגדות עיקשת והסביר שהדבר עשוי להרוס את האווירה והצביון בישיבה.

בסופו של דבר לאחר התמודדות עיקשת זכה על חודו של קול מהמקום השני, תלמיד הישיבה נכדו של הרב שמעון ביטון רב העיר חדרה שהצליח לגבור על שאר החברים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שולחן השופטים בתחרות
שולחן השופטים בתחרות

תלמידים שהשתתפו באירוע מספרים על תחושת ביחד שאפפה אותו כאשר כל המחיצות נפלו למרות אווירת התחרות. "שים לב", אומר אחד התלמידים, "כי למרות שמדובר בישיבה אשכנזית לכאורה הרי ששני המקומות הראשונים בתחרות היו דווקא בחורים ממוצא מזרחי מה שמוכיח שאין שום אוירה של גזענות או פירוד בעולם הישיבות. הבחורים והשופטים כולם פעלו באופן מקצועי ללא דעות קדומות".

הסופר חיים ולדר, ששפט בתחרות, אומר ל"כיכר השבת" כי "מי שרצה לטעום מהידע, העמקות, החריפות, הרצינות והכישרון הישיבתי היה צריך להיות שם, בתחרות הנאומים של קעמפ וולפסון. 15 בחורים בגילאי 18-23 הפליאו לרתק את הקהל בתחרות שנמשכה מעל חמש שעות כשמאות הבחורים מרותקים ולא זזים ממקומם".

לדברי ולדר, זוהי עוד תובנה על יכולת ההתמדה והלמידה בעולם תזזיתי בו חמש דקות נחשבים נצח. "הבחורים הפגינו את כל מה שרכשו במשך השנה: אינטליגנציה גבוהה, ידע, חשיבה, יכולת פולמוסית, עומק, כושר שכנוע, כושר רטורי ולא מעט הומור", הוא מספר.

"זו היתה גאווה גדולה בשבילי ובשביל חבריי לשפוט בתחרות הזו", מוסיף ולדר לסיום. "הרגשנו שאנו עומדים למבחן על ידי הקהל הערני והאינטליגנטי. זה היה בשבילי מיקרו קוסמוס של החומר האנושי הכי מעולה במדינת ישראל: בחורי הישיבות".