אאא

"כבר בהמראה שמענו פיצוץ, אבל רק אחרי שעה הודיעו לנו שיש בעיה. אנשים קראו תהילים ושרו לרבי נחמן כדי שיעזור לנו" – כך סיפרה הלילה (ו') לוואלה, מירי חן, אחת מנוסעות הטיסה שנחתה נחיתת חירום בנמל התעופה בן גוריון. לחן ול-181 הנוסעים הנוספים שהיו על סיפון המטוס הוצעה טיסה חלופית לקייב שתמריא בשעה 4:00, אך לדבריה, רבים העדיפו לשוב לבתיהם. "זו הייתה חוויה של פעם בחיים, עכשיו אני רק רוצה לחזור לשקט בבית שלי", הוסיפה.

על הנוסעים בטיסה עברו תלאות עוד קודם לכן, לדבריה, עוד בתחילת הערב הורדו הנוסעים ממטוס אחר לאחר שנמצאה בו תקלה, וטיסתם לקייב שבאוקראינה התעכבה בכשלוש שעות. לאחר ההמראה המיוחלת, לא חלף זמן רב עד שנמצאה התקלה. "כמה שניות אחרי ההמראה שמענו פיצוץ שלא הבנו מהו, אבל לא התייחסנו לזה. כעבור בערך שעה שמנו לב שאנחנו עדיין חגים מעל תל אביב והבנו שמשהו לא בסדר", סיפרה.

"עדיין לא אמרו לנו כלום, ובשלב מסוים אחת הנוסעות הצליחה להתחבר לאינטרנט ואמרה שבישראל דיווחו שהתפוצץ צמיג במטוס, והבנו שזה כנראה מה ששמענו בהתחלה", סיפרה חן. "אנשים התחילו לדבר על הבעיות בטיסה והקברניט אמר לנו בקול רגוע שיש תקלה, אבל שלא צריך להילחץ ושיהיה בסדר. הוא אמר שהתקלה לא מסוכנת ושנחזור בשלום לישראל, שם כבר מחכים לנו".

לטענתה, על אף ההודעה המלחיצה, הנוסעים במטוס, שהיו רובם חסידי ברסלב שעשו את דרכם לאומן קברו של רבי נחמן באוקראינה, לא היו בפאניקה. "כמה שאומרים על הישראלים שיש להם אופי מסוים, הם הפתיעו והאווירה במטוס הייתה טובה", אמרה. "אנשים לא כעסו על אף שהודיעו לנו על התקלה רק אחרי שעה. התפתח סוג של הווי במטוס, חלק מהאנשים אמרו תהילים, אחרים שרו שירים לקדוש ברוך הוא ולרבי נחמן. הם שרו 'אנא השם הושיעה נא'. אישה אחת אפילו עברה בין האנשים והציעה להם לתת צדקה כדי שרבי נחמן יגן עלינו".

חן הוסיפה כי לאורך כל הטיסה צוות המטוס היה אדיב מאוד ואף נתן הנחיות לקראת נחיתת החירום. "אמרו לנו שכבר עם הנחיתה יחכו לנו אנשים וצוותים. רק כשנחתנו פתאום הבנו את גודל הדרמה שהייתה בישראל ושאנחנו בכותרות. כולם התקשרו לשאול מה שלומנו ואם הכול בסדר, אבל הייתה נחיתה ממש אחלה", סיפרה.

לדבריה, חברת UP פיצתה את הנוסעים בארוחה במסעדה לבחירתם בדיוטי פרי, אך בניגוד לרבים מהנוסעים, היא בחרה שלא להגיע לטיסת ההמשך לקייב. "מי שרצה להגיע לרבי נחמן המשיך, אני כבר אדבר עם הרבי מהמרפסת אצלי בבית. אחרי החוויה הזו, כל מה שאני רוצה זה את השקט שלי", אמרה.

בשל כמות הזמן הגדולה שהמטוס המתין באוויר לנחיתת החירום, האירוע הפך לדרמה של ממש וכל כלי התקשורת עקבו אחרי המטוס הנוחת.

המטוס חג באוויר במשך כשעתיים כדי להקטין את כמות הדלק במכליו לקראת הנחיתה. כ-70 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ הגיעו לנמל התעופה יחד עם כוחות כיבוי והצלה ממחוז המרכז ומחוז דן. זאת, על מנת להתכונן לאפשרות שיהיו נפגעים במהלך הנחיתה. כמו כן, צה"ל העמיד לרשות נתב"ג מסוקי יסעור עם צוותי חילוץ של יחידת 669. כאמור המטוס נחת בשלום על כל נוסעיו בנחיתה רכה וללא נפגעים.