אאא

המואזין, אותה קריאה מחרישת-אוזניים המושמעת ברמקולים רבי עוצמה במסגדים חמש פעמים ביום, ומזמינה את המוסלמים האדוקים לתיפלה, מככבת בימים אלו בתודעה הציבורית במצרים.

שלטון הנשיא א-סיסי מבקש לאסור שימוש ברמקולים להגברת קול המואזין. זו לא הפעם הראשונה שהענין עולה על סדר היום: במשך שנים ניסו הרשויות במדינה לאסור על השמעת המואזינים ברמקולים במסגדים הרבים, בטיעון כי זו "פגיעה באיכות החיים". אלא שהן לא הצליחו עד כה לממש את האיסור, בשל התנגדות עזה של רבים בציבור - המסורתי ברובו - ושל הממסד הדתי כמובן.

א-סיסי (צילום: שאטרסטוק)
א-סיסי (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

כעת ממשל א-סיסי פותח מחדש את המאבק הזה, ופרסם לאחרונה הודעה על איסור מחודש שכזה, כשאך לפני מספר חודשים, במהלך חודש הרמדאן, נוסתה כזו הנהגה וללא הצלחה. אנשי דת מהממסד הדתי שפועל בחסות השלטונות הסבירו כי ניתן להזמין מתפללים למסגד גם באמצעים אחרים, ולדברי שר ההקדשים המצרי, "האסלאם התפשט ברחבי העולם במשך 1,300 שנים מבלי שהיו לו מיקרופונים".

בציבור הרחב וברשתות החברתיות ניכרת, כאמור, התנגדות לצעד החדש, שנתפס על ידי רבים כחלק ממלחמתו של א-סיסי באסלאם הקיצוני, במסגרתה הוא פועל נגד מוסדות דת ומסגדים עצמאיים מדי.