אאא

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדבליט תומך בבקשת הערער לקיים דיון נוסף על החלטת בג"צ שלא לאפשר הצגת תעודת "כשר" ללא אישור הרבנות הראשית לישראל, וגורם לזעם גדול נגדו בקרב בכירים ברבנות. 

 ל"כיכר השבת" נודע כי אמש (ראשון) התקיימה ישיבה בלשכת מנדבליט בהשתתפות נציג הרבנות הראשית ובכירים במשרד המשפטים. במהלך הדיון דנו הצדדים בעמדת המדינה באשר לבקשת ארגוני הכשרות הפרטית לקיים דיון נוסף בבג"צ על ההחלטה שלא לאפשר הצגת תעודת 'כשר' בלא אישור הרבנות.

על פי המידע שהגיע לידי "כיכר השבת", היועמ"ש, יהודי שומר תורה ומצוות, החליט שהמדינה תתמוך בבקשה לקיים דיון נוסף בנושא בבג"צ. עם זאת, המדינה לא תביע דעה בנושא הסוגיה עצמה. "משמעות ההחלטה שגדלים הסיכויים שבג"צ יאשר את הבקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב" אומר בכיר משפטי ברבנות הראשית.

בכירים ברבנות זועמים על ההלטה ואומרים: "יש סיכוי לא מבוטל שאם יתקיים דיון חדש בהרכב מורחב שהשופטים יהפכו את ההחלטה. בדיון הקודם היו שני שופטים דתיים מתוך שלושה, שיש לזה משמעות, כעת אי אפשר לדעת לאן נגיע, מה שבטוח שיש סיכוי שכל כאב ראש הכשרות יחזור לבית המשפט, מוזר ההחלטה של היועמ"ש".

כזכור, לפני שלושה חודשים, בג"צ אימץ את עמדת הרבנות הראשית לישראל בדבר פרשנות של חוק איסור הונאה בכשרות, וקבע כי על פי חוק בית עסק מנוע מלהציג כל מצג כשרותי בכתב, בין תוך שימוש במילים כשר ובין אם לאו, אלא אם ניתנה לו תעודת הכשר מטעם הגורם המוסמך על פי חוק.