אאא

הלוחם שנפצע בתקרית החייל היורה, הגדוד מגבעתי שהתאושש ממשבר והלוחם שנאבק במחבלים בידיים חשופות ונרצח: בגבעת התחמושת שבירושלים נערך הערב (יום ג') טקס הענקת תעודות הערכה וצל"שים שהעניקו מפקדי פיקוד מרכז ואוגדת איו"ש, אלוף רוני נומה ותת אלוף ליאור כרמלי, ללוחמים וליחידות שבלטו במהלך השנה החולפת בהתמודדות של צה"ל עם גל הטרור.

הצל"ש המרגש ביותר הוענק ליעל, אלמנתו של לוחם הנח"ל סמ"ר ינאי וייסמן, שנרצח על ידי שני מחבלים בעת שערך קניות למשפחתו במהלך חופשה מהצבא, במתחם שער בנימין שליד רמאללה. וייסמן נאבק במחבלים בידיים חשופות, ובכך מנע פיגוע קשה יותר בחנות ההומה.

ינאי וייסמן. נרצח בעת שערך קניות למשפחתו(צילום: דובר צה"ל)
ינאי וייסמן. נרצח בעת שערך קניות למשפחתו(צילום: דובר צה"ל)
הגדלה

"למרות שלא הופתעתי ממעשה הגבורה שלך, ככל שחולף הזמן מאותו היום בו מסרת את נפשך להצלת אחרים, וככל שאני מרבה להרהר במעשה הגבורה שלך, הוא נראה לי בלתי נתפס", אמרה במעמד המרגש האלמנה יעל. "כמה עוצמה הייתה בך ינאי, כדי לעזוב את בתך הקטנה נטע ואותי כדי להציל חיים, לרוץ אל הנודע, ולא להירתע גם שאין לך בידיים שום דבר מלבד תעצומות הנפש שלך".

בצל"שים מטעם מפקדי חטיבות שומרון (שכם) ובנימין (רמאללה), זכו גם הלוחמים סמלת ליחי מלכה מגדוד קדם של פיקוד העורף וסמל מתן שמיר מגדוד רותם של חטיבת גבעתי, על הפגנת תושייה, נחישות ומקצועיות בשני פיגועים בהם הותקף הכוח לו היו שייכים. מלכה חיסלה את המחבל שדקר את חברתה לגדוד דקלה מגידיש בפיגוע בבנימין. שמיר קיבל את הצל"ש על פעילותו במהלך פיגוע הדקירה שבו נפצע בעצמו, סמוך לעיר שכם. 

סמל מתן שמיר. קיבל צל"ש על פעילותו בפיגוע שבו נפצע (צילום: דובר צה"ל)
סמל מתן שמיר. קיבל צל"ש על פעילותו בפיגוע שבו נפצע (צילום: דובר צה"ל)
הגדלה

מלבד שלושת הצל"שים, הוענקו תעודות הערכה גם לשלוש יחידות שבלטו בפועלן בשנה האחרונה בגזרת איו"ש: לגדוד האיסוף הקרבי החולש על כל גזרת הגדה, ניצן; לגדוד החרדי נצח יהודה, על אף מספר תקריות ערכיות בהן היו מעורבים לוחמים בגדוד, ולגדוד צבר של גבעתי, שלוחמיו אחראים על הגזרה הדרומית של אוגדת עזה, והצטיינו בחודשים הארוכים שבהם היו אחראים על גזרת העיר חברון, בשיאו של גל הטרור. 

הגדוד של גבעתי סבל לפני כשנתיים ממשבר ערכי חמור, שכלל חקירות מצ"ח, הדחות קצינים והרשעת מפקד הגדוד הקודם, לירן חג'בי, בעבירות של התנהגות בלתי הולמת כלפי פקידתו. המג"ד, סא"ל קובי בראל, שהוביל את התאוששות הגדוד, אמר הערב ל-ynet: "אנחנו לא גדוד מושלם, ויש עוד מה לעשות, אבל כיום הגדוד נמצא במקום אחר והראיה היא תעודת הערכה שקיבלנו. האירועים שהיו לנו אז לא היו טובים והיו קשורים לנורמות במקרים ספציפיים, אבל ידענו להגיב בצורה חדה, לייצר קווים אדומים ולא ויתרנו. מאתגר עוד יותר לעסוק בסוגיות הללו תוך כדי תעסוקות מבצעיות ואירועים מורכבים כמו שהיה לנו בחודש ינואר אשתקד, אז נהרגו לנו מ"פ ולוחם מהגדוד, בתקרית הנ"ט בהר דב".

אמש ספג כוח אחר מגבעתי אש מצד מחבלים בצפון הרצועה, בתקרית נוספת בגבול עזה שהתחמם בשבועות האחרונים, שנתיים לאחר סיומו של מבצע צוק איתן. סא"ל בראל מספר על ההבדלים בין גזרת איו"ש לגזרת עזה, שמזוהה יותר מכל עם גבעתי: "חמאס מנסה לשמור על יציבות ולא תמיד מצליח. רוב הזמן יש שקט בגבול עזה, אבל שם הדברים יותר ברורים, יש שחור ולבן, גבול וגדר, ושיתחיל אירוע הוא יהיה בעוצמה גדולה ונגיב בעוצמה גדולה כדי לנצח".

סמלת ליחי מלכה. חיסלה את המחבל שדקר את חברתה (צילום: דובר צה"ל)
סמלת ליחי מלכה. חיסלה את המחבל שדקר את חברתה (צילום: דובר צה"ל)
הגדלה

לדברי המג"ד בראל, "המעבר לעזה עשה טוב לגדוד, מאפשר לנו לעבוד עם היכולות והכשירויות הייעודיות שלנו כמו עם נגמ"שי האכזרית, עם טנקים, עם טילי הגיל והצלפים. העבודה בחברון הייתה אינטנסיבית, וחיילים ידעו שאם מחבל עובר אותם אז תוך עשרה מטרים הוא בתוך בית של משפחה. הפכנו לאחד הגדודים היחידים בצה"ל שלאורך חודשים ארוכים הלוחמים יצאו הביתה לארבעה ימים, אחרי 17 יום בגזרה. בהתחלה לא היינו טובים, אך מאירוע לאירוע הפקנו לקחים, ברמה המיקרו טקטית".

בנוסף לאלו, הוענקו תעודות הערכה ללוחמים שהתמודדו באופן אישי עם פיגועים מורכבים, שהבולט שבהם מיוחס לפיגוע שהוליד את התקרית שהסעירה את צה"ל בחצי השנה האחרונה, שבה ירה למוות הלוחם אלאור אזריה במחבל מנוטרל. חברו לגדוד שמשון, סמל א', שהגיע לתמוך בו במהלך המשפט, קיבל ממפקד האוגדה תא"ל כרמלי תעודת הערכה, לאחר שנפצע מדקירת המחבל אך הצליח לירות לעברו ולנטרלו. מלבדו, זכו לתעודות הערכה גם פקד שי אוחיון מגדוד בועז של מג"ב, רס"ם חיים סעדה מיחידת ההנדסה של אוגדת איו"ש וסמל נועם טובול מחטיבת כפיר.