אאא

צעד נוסף לקראת מפגש פסגה: משרד החוץ הרוסי הודיע היום (חמישי) כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני אבו מאזן הסכימו עקרונית להיפגש במוסקבה. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה על כך, ותאריך המפגש לא פורסם עדיין. 

מדובר במכה משמעותית לאובמה בעיקר מצידה של ישראל. ממשל אובמה ניסה במהלך שמונה השנים האחרונות להביא להתקדמות במשא ומתן בין הצדדים ולו במעט אך נכשל פעם אחר פעם, הצלחה ולו זעירה של פוטין תהפוך את אובמה זוכה פרס נובל לשלום, ללעג וקלס. 

בתחילת השבוע דיווחה אותה סוכנות ידיעות רוסית כי אבו מאזן הסכים לקיים שיחות ישירות עם נתניהו במוסקבה. הדיווח פורסם שעות לאחר שמלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו שוקל את הצעת ולדימיר פוטין לארח שיחות בין נתניהו לאבו מאזן ופתוח לשיחות "בכל עת". השיחות הישירות האחרונות בין ישראל לפלסטינים אירעו ב-2014, וקרסו במהירות.

באותו דיווח קודם צוטט שגריר פלסטין ברוסיה, שטען כי הפגישה הייתה מיועדת להתקיים ב-9 בספטמבר, אך ישראל ביקשה לעכב זאת. לאחרונה, למרות ההסכמה לכאורה למפגש פסגה, אבו מאזן התעקש על הקפאת בנייה בהתנחלויות ודיון במועד ל"סיום הכיבוש" - לפני התנעת התהליך המדיני דברים שישראל לא תהיה מוכנה כמובן לקבל כתנאים מקדימים.

השבוע התייחס ראש הממשלה נתניהו לטענה הפלסטינית שלפיה אבו מאזן הסכים לפסגה, אך נתניהו ביקש לדחותה. במסיבת עיתונאים בהולנד אמר נתניהו: "אני מוכן להיפגש עם אבו מאזן בכל עת ללא תנאים מוקדמים לשיחות ישירות. זה דבר שאמרתי מאות פעמים ואני חוזר ואומר כאן. אני לא בררן לגבי המקום - אם זה פה בהולנד או במוסקבה, אין בעיה. זה בהחלט יכול להיות במוסקבה. אמרתי את זה לנשיא פוטין ואמרתי את זה לשליח הרוסי בוגדנוב".

נתניהו הוסיף: "השאלה המרכזית היא האם אבו מאזן מוכן להיפגש ללא תנאים מוקדמים. אנחנו שומעים על כך גרסאות סותרות. רק אתמול דוברים פלסטינים הבהירו שהם מוכנים להיפגש אבל יש להם תנאים כשחרור אסירים והם רוצים גם לדעת מראש מה יהיו תוצאות השיחות. אם אבו מאזן רוצה להיפגש ללא תנאים מוקדמים לשיחות ישירות אני מוכן בכל עת. אני קורא לו לעשות זאת כבר שבע שנים ואם הוא יסכים לעשות זאת תהיה פגישה".