אאא

שיא חדש של גניבות רכבים חדישים, שגילם אינו עולה על ארבע שנים, נרשם באוגוסט האחרון, כך עולה מנתוני משטרת ישראל. לפי נתוני המשטרה, באוגוסט בלבד נגנבו בישראל 245 רכבים חדישים מסוגים שונים. מדובר בעלייה של עשרות אחוזים ביחס ליתר חודשי השנה, ושל 53% מיולי האחרון, שבו נגנבו 160 מכוניות.

גורמים במשטרת ישראל מסבירים, כי הסיבה העיקרית לעלייה בגניבות הרכבים החדישים היא ירידה ברמת הכוננות של המשטרה, לצד עלייה חדה ברמה הטכנולוגית של הגנבים, שפיתחו ושדרגו אמצעי פריצה חדשים הקשורים במחשבי רכב ובטכניקות למיסוך של מערכות איתור.

על פי הדיווח ב"כלכליסט" הרכב החדיש הנגנב ביותר בישראל הוא קיה ספורטאז', שממנו נגנבו 30 יחידות. במקום השני נמצאת טויוטה קורולה עם 21 יחידות שנגנבו, ורכב הכביש־שטח יונדאי IX35 נמצא במקום השלישי עם 17 גניבות "בלבד".

לפי המשטרה, הרכבים החדישים הנגנבים ביותר הם רכבי הכביש־שטח בשל דרישה לחלקי חילוף בישראל לרכבים שנפגעו. בנוסף, בשטחי הרשות הפלסטינית קיים גם ביקוש ניכר לחלקי חילוף עבור רכבים אלו המיובאים כמשומשים לשטחי הרשות ישירות מקוריאה.

עם זאת, במשטרה טוענים כי למרות העלייה הניכרת בגניבות רכבים חדשים, בסך הכל גניבות כלל הרכבים נמצאות במגמת ירידה: בעוד בשמונת החודשים של השנה הנוכחית נגנבו בישראל 8,453 רכבים, בתקופה המקבילה אשתקד נגנבו 10,907 רכבים - ירידה של 22.5%.