אאא

הקרב על הנשיאות. כמאה מיליון תושבים בארה"ב צפו בעימות הסוער שנערך הלילה (שעון ישראל) בין המועמד הרפובליקני דונלנד טראמפ למועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון.

מסקר שנערך על ידי רשת cnn (שמזוהה עם קלינטון...) אחרי העימות עולה כי 62 אחוזים סבורים שקלינטון ניצחה בעימות.

המועמדת הדמוקרטית פתחה את העימות בבקשה מאזרחי ארה"ב לבחון את המועמדים לפי הכישורים והיכולות שלהם כדי להחליט מי המתאים ביותר לכהן בתפקיד נשיא ארה"ב.

לאורך כל העימות היא הקפידה במכוון לקרוא ליריבה "דונלד" ואילו הוא קרא לה "מזכירת המדינה קלינטון" ו"הילרי".

קלינטון ניסתה להקניט את טראמפ כשהזכירה שהוא התחיל את הקריירה שלו עם מיליון דולר מאביו העשיר, ואילו היא נולדה למשפחה ממעמד הביניים. "תוכניתו של טראמפ תהיה לקצץ מסים לעשירים", היא אמרה.

קלינטון יצאה במתקפה על טראמפ והזכירה: "6 פעמים פשטת רגל, לא שילמת לאנשים שעבדו בשבילך, אחד מהם יושב בקהל. אתה מלך החובות. לפעמים מה שטוב לעסקים לא טוב למדינה דונלד, זה הכול".

טראמפ מצידו השיב: "ניצלתי את החוק כדי לנהל היטב את החברות שלי".

בנוגע לסערה סביב השימוש במייל הפרטי שלה השיבה קלינטון: "עשיתי טעות כשהשתמשתי בחשבון המייל הפרטי שלי, אני לא אספק תירוצים, זו הייתה טעות".

מגיש העימות שאל בהמשך את טראמפ מדוע הוא לא מפרסם את הצהרות החזרי המס שלו. טראמפ הבטיח לפרסם את החזרי המס שלו ברגע שקלינטון תפרסם את תוכן המיילים הרבים שהיא מחקה מתקופת כהונתה כמזכירת המדינה.

השניים התייחסו למצב הכלכלי והמועמד הרפובליקני טען: "אנחנו מדינה בחוב ואין לנו את הכסף לתשתיות חדשות". קלינטון תקפה בחזרה ואמרה: "אולי זה בגלל שלא שילמת מסים. אתה בנית עסקים על גבם של אנשים קטנים. פגשתי אנשים שהם שוטפי כלים, אדריכלים, אנשים שמתקינים חלונות, וילונות, אנשים שסירבת לשלם להם כשהם סיימו את עבודתם". טראמפ השיב לה שאולי הוא לא שילם לאותם אנשים "כי לא הייתי מרוצה מהעבודה שלהם".

באשר למזרח התיכון, תקף טראמפ ואמר: "אתם יצרתם בלגן שלם במזרח התיכון. דאעש היה קטן ובמהלך שלטונכם הוא התפשט ל-30 מדינות. חייבים לחסל את דאעש ולעשות את זה בהקדם האפשרי. אובמה וקלינטון יצרו ואקום באזור בגלל הדרך שבה יצאו מעיראק".

הסכם הגרעין בין המעצמות לאירן הוביל למחלוקת גדולה בין השניים. טראמפ טען כי אירן יכולה להפוך למעצמה בזכות ההסכם: "איום הגרעין הוא הסכנה הכי גרועה לעולם, לא ההתחממות הגלובלית - אנחנו לא יכולים להגן על כל העולם. ההסכם עם אירן הוא הכי גרוע שראיתי, גם נתניהו לא מרוצה מזה".

קלינטון השיבה לו: "אירן הייתה במרחק שבועות מפצצה גרעינית ועצרנו את זה - לא נורתה אפילו ירייה אחת".

קלינטון עקצה את טראמפ: "אדם שלא מצליח לשלוט במזג שלו ואפשר להרגיע אותו בציוץ לא צריך להחזיק בצפנים הגרעיניים". טראמפ השיב לה: "היית יכולה לפתור את הבעיות בכל השנים בהן היית בשלטון. אנחנו לא יכולים להיות השוטר העולמי. אנחנו לא יכולים להגן על מדינות בחינם".

יצויין כי מרבית הפרשנים הפוליטיים רואים בתוצאות העימות ניצחון של המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון זאת עקב העובדה שהשיבה על כל השאלות, היתה נראת נינוחה ורגועה ושידרה מזג המתאים לתפקיד הנשיאות.

כעת נוצרה השאלה הפתוחה כיצד ישפיע העימות על סקרי דעת הקהל שם נוצר בימים האחרונים שוויון בין השניים.