אאא

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה מחר (שני), עם פתיחת מושב החורף, לאשר את הצעת החוק המחייבת ספקיות אינטרנט לסנן תכנים בלתי הולמים למנוייהם. לפי ההצעה אותה הגישה ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), הגלישה לאתרי אינטרנט עם תכנים שכאלו לא תוכל להתבצע ראם הלקוח לא יבקש זאת המפורש.

כמובן שעל הצעת החוק חתומים גם חברי הכנסת החרדיים - גפני מקלב ומוזס מיהדות התורה, ויואב בן צור מש"ס - ועוד ח"כים רבים מרוב סיעות הבית.

"בעשור האחרון", נכתב בביאור הצעת החוק, "הפכה רשת האינטרנט את העולם לכפר גלובלי והיא מעניקה גישה למידע רב ומגוון. למידע הרב המוצג ברשת עשוי להיות פן חיובי, ובכלל זה מקדם עניינים ותחומים רבים חיוביים כגון חינוך, מדע, טכנולוגיה, מסחר, כלכלה ועוד. ואולם, לצד אותו פן חיובי, לרשת האינטרנט גם צדדים ותכנים הנחשבים לשליליים דוגמת הימורים ועוד תכנים קשים בהרבה, העלולים לפגוע ולהזיק לציבור הנחשף אליהם, ובעיקר לילדים".

נכון לעכשיו, חוק התקשורת והתקנות שהותקנו מכוחו על ידי שר התקשורת מחייבים את ספקי הגישה לאינטרנט ליידע את המנויים על אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט וכן בדבר אפשרויות ההגנה מפניהם (כגון אפשרויות לסינון אתרים אותן מציע הספק למנויים), בין היתר באמצעות שליחת עלון בדואר ופרסום המידע באתר האינטרנט של הספק. עם כל זאת, מנויים רבים כלל לא מודעים לקיומם של שירותי סינון אתרים.

לפיכך החוק המוצע נועד להטיל על ספקי האינטרנט את החובה לספק לכל המנויים, כברירת מחדל, שירות יעיל לסינון אתרים או תכנים שהוגדרו כפוגעניים, ללא תוספת תשלום.

כידוע, בשנים האחרונות יש גידול ניכר במספר הדיווחים אודות קטינים שנפגעו מחשיפה לתכנים פוגעניים ברשת האינטרנט. מאות מחקרים בארץ ובעולם מתעדים ובוחנים את הפגיעות השונות הנגרמות כתוצאה מהחשיפה לאותם תכנים ואת השפעותיהן לטווח הארוך.