אאא

על פי דיווח בגלי צה"ל, נתניהו החליט: הליכוד יתמוך בחוק ההסדרה - על אף שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הזהיר לקראת ההצבעה הצפויה בוועדת השרים לענייני חקיקה שיתקשה לפנות לבג"ץ ולבקש דחייה בפינוי היישוב. בהמשך היום נודע רשמית, כי ראש הממשלה החליט לדחות בשבוע את ההצבעה על החוק הפרובלמטי.

במהלך הישיבה היום (ראשון), בתגובה להודעת המשנה היועמ"ש אבי ליכט שמשרדו לא יתמוך בבקשת דחיית הפינוי אם חוק ההסדרה יאושר, התפרצו לעברו השרים זאב אלקין (הליכוד) ואורי אריאל (הבית היהודי) והטיחו בו בזעם: "זו סחיטה באיומים".

מתחילה, בבית היהודי ביקשו להביא להצבעה בוועדת השרים לחקיקה את הצעת "חוק ההסדרה" שיזמה יו"ר הסיעה ח"כ שולי מועלם רפאלי, אלא שיו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) העריך כי הצעת החוק לא תובא היום להצבעה, שכן "ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש למצוא פתרון ויש לתת לו את הזמן הדרוש לכך", כדבריו.

כזכור, הצעת החוק באה למנוע הריסת בתים בהתנחלויות שנבנו על אדמות פלסטיניות פרטיות, כפי שצפוי בקרוב בעמונה, ומציעה מנגנון פיצוי לבעלי הקרקעות במקום הריסה.

בסוף השבוע אמר שר החינוך נפתלי בנט: "מה שנורא הפריע לי זה שראש המפלגה שלהם בולם ואומר לנו לא לקדם את החוק כי 'בואו נפתור את זה בדרכים אחרות'. ניסינו דרכים אחרות, לצערי הייתה גרירת רגליים. ביום ראשון אנחנו מעלים את החוק, ואני מצפה מעמיתינו בליכוד שיתמכו". אמש אף הגיעו תושבי עמונה ותומכיהם לבתי שרי הליכוד וקיימו עצרות מחאה מולם.

מטרת המהלך הזה של בנט, מתחילה, היתה להביך את נתניהו אם לא יתמוך בחוק, ולאפשר לבית היהודי להאשים את הליכוד בהפקרת עמונה - ונראה כי אכן מכך בדיוק רצה להימנע ראש הממשלה שהתחרט על פי דיווח זה והחליט לבסוף, לפני זמן קצר, לתמוך בחוק.