אאא

מחקר ראשון מסוגו שפורסם הבוקר (ב') ב'דה מרקר' מבשר בשורה טובה לשוכרי ולרוכשי הדירות. על פי הסקר תתכן בקרוב צניחה במחירי הדירות וקובע כי שוק הדיור בישראל מתקרב לרוויה.

את המחקר ערך ד"ר נעם גרובר ממוסד שורש למחקר כלכי חברתי, והוא מזהיר כי המשכירים צפויים לחוות קושי הולך וגדל למצוא שוכרים וכי מחירי השכירות והדירות צפויים לרדת "עד כדי חשש למפולת מחירים ולמשבר בענף הבנייה".

על פי ממצאי המחקר, עקב הריבית הנמוכה במשק והעובדה שלא משתלם להשאיר כסף בבנק, רכישות המשקיעים בשוק הדיור נמשכות. פעילות השקעה זו בולטת בעיקר בקרב משקי הבית בעלי ההכנסה הגבוהה וגם בקרב משקי הבית המתגוררים בשכירות. אולם למרות ירידה בשיעור המתגוררים בדירה בבעלותם, ההשקעה בדירות גרמה לעלייה בשיעור הבעלות על דירה של משקי בית בישראל.

למרות המשך העלייה המהירה במחירי הדירות שנמשכת כבר כמה שנים, גרובר טוען כי שוק הדיור בישראל מתקרב לרוויה. זאת לטענתו, מאחר שלאחר שנים שבהן מספר הדירות החדשות שנבנו היה נמוך מהגידול במספר המשפחות, החל משנת 2013 קצב הבנייה כבר הדביק ועבר את הגידול בביקוש הטבעי. בין היתר מבסס גרובר ממצא זה על ירידה בשיעור משקי הבית ה"רב-משפחתיים", כלומר משקי בית הכוללים יותר ממשפחה אחת, לדוגמא זוג נשוי הממשיך להתגורר עם ההורים של אחד הצדדים בשל מחסור בדירה או ביכולת לשכור דירה.

לכן צופה גרובר כי בתקופה הקרובה יתחילו המשקיעים בדירות להתקשות במציאת שוכרים, וכי הדבר יתבטא בירידה בשכר הדירה. תהליך כזה יפגע בכדאיות ההשקעה בדירות, יעצור את עליות המחירים - ואף יתחיל מגמה של ירידת מחירים.

"משמעות הדבר היא ששוק הדיור הולך ונעשה רווי, דבר הצפוי להוביל לירידת מחירים", קובע גרובר. על בסיס הממצאים במחקרו, הוא טוען כי מתגברת והולכת הסכנה למפולת מחירים בשוק הדיור שעלולה להביא עמה גם משבר בענף הבנייה.

 ד"ר גרובר טוען כי התוכניות הממשלתיות, המיועדות לסייע לרוכשי דירה ראשונה - מע"מ אפס ומחיר מטרה בעבר ומחיר למשתכן כיום - משמשות במקרים רבים למימון רכישת דירה למטרת השקעה על ידי בני משפחה שמשקיעים דרך הזוגות הצעירים במטרה לקבל את הזכויות שלהם כיוון שזו הדירה הראשונה שלהם.

"תמוהה המוכנות של דרגי השלטון המקצועיים והפוליטיים לוותר על הכנסה של מיליארדי שקלים בשנה לקופת המדינה בכדי לממן פעילות השקעה, כאשר ניתן להשקיע כסף זה בפתרון הבעיות המערכתיות הקשות בתהליך אישור הבנייה, ועל ידי כך להגדיל את היצע הקרקעות המאושרות לבנייה ולהוריד את מחירן", תוקף גרובר את התנהלות המדינה.

לדברי גרובר, "ברור כי הניסיון הממשלתי לצמצם את רכישות המשקיעים על ידי העלאת מס הרכישה מוגבל מאוד ביעילותו עקב חוסר היכולת של גופי הממשלה לזהות רכישות של דירות להשקעה על ידי או באמצעות משקי בית הגרים בשכירות".